Uppgifter: Här hamnar Malte Sjögren

Under gårdagen stod det klart att Malte Sjögren lämnar KIK. Enligt uppgifter till 24Kristianstad har han skrivit på för ett lag i hockeyallsvenskan.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.16:40, 5 maj, 2017

Uppgifter: Här hamnar Malte Sjögren
Malte Sjögren hamnar i IK Oskarshamn, enligt uppgifter. Foto: Bildbyrån

Malte Sjögren anslöt till KIK inför säsongen på ett tryout-kontrakt, något som föll väl ut och han belönades med ett permanent kontrakt. Höör-sonen tog under säsongen stora kliv och växte ut till en viktig kugge i KIK-laget.

Under torsdagen stod det dock klart att Sjögren lämnar KIK – och enligt uppgifter till 24Kristianstad.se har han skrivit på för IK Oskarshamn. Klubbens sportchef, Per Kenttä, bekräftar intresset.

– Det är en intressant spelare som finns på vår radar. Vi har givetvis tittat på en del matcher under säsongen. Han har bra fart och är en intensiv spelare som gjorde ett bra playoff och kvalserie, säger han och fortsätter:

– Men så fort något är klart kommer vi att kommunicera ut det.

Malte Sjögren själv vill inte kommentera huruvida han är klar för Oskarshamn, men säger följande:

– Det är en klubb som är på väg uppåt. De är etablerade i allsvenskan. Men jag har haft kontakt med andra lag också.

Du hade tryout med Pantern i fjol, det slog inte väl ut då?
– Det var med väldig begränsad speltid och det kändes som att tränarna inte riktigt trodde på mig. Men jag har verkligen inte ångrat att jag hamnade i KIK, och skulle lätt kunna spela där igen. Jag trivdes med allt runt omkring och de har division 1:s bästa fans.

Under dagen stod det dessutom klart att Filip Petersson flyttar hem till moderklubben Tranås. KIK har därmed tappat två viktiga spelare. Något som sportchefen Joakim Johansson håller med om.

– Det är så klart två väldigt duktiga hockeyspelare som måste ersättas. När det gäller Filip hade vi gärna behållit honom men jag förstår att han var sugen på Tranås, säger han.

 

 

 

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KFC-anfallare uttagen i Skånelaget

Anfallaren är kallad till samlingen.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.08:13, 20 oktober, 2017

KFC-anfallare uttagen i Skånelaget
Mohammed Ali Rubi Kweder är uttagen i Skånelaget. Foto: Robert Rosén/Arkiv.

Den 3 november samlas Skånelaget för pojkar födda 2001 för en träningssamling i Lund.

I den uttagna 20-mannatruppen återfinns en lokal spelare. Kristianstad FC-anfallaren Mohammed Ali Rubi Kweder, 16, är nämligen uttagen.

Samlingen är den sista innan 16-åringarna ska spela den prestigefyllda distriktsturneringen PostNord Cup.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Lugi HF - IFK Kristianstad

TV: ”Vi har haft det tufft där borta”

Lagkaptenen förväntar sig ett tufft Skånederby.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.06:40, 20 oktober, 2017

Landslagsuppehållet i Handbollsligan närmar sig, och det återstår nu bara en match innan ett speluppehåll väntar för IFK Kristianstads del. I säsongens tionde ligamatch står ett Skånederby på schemat – då IFK beger sig till Lund för ett möte med Lugi.

– Fysiskt kan jag tänka mig. Det är en tuff bortamatch, men det är alltid roligt att spela där i Lund, säger IFK-kaptenen Olafur Gudmundsson inför matchen.

Se hela intervjun med Olafur Gudmundsson i spelaren ovanför.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Här är förbundets beslut efter skandalmatchen

Slutresultat och påföljd har nu bestämts av Skånes Fotbollsförbund.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.15:55, 19 oktober, 2017

Här är förbundets beslut efter skandalmatchen
Förbundet har nu kommit med domen. Foto: Robert Rosén.

I slutsekunderna av den andra kvalmatchen mellan Yngsjö IF och Billeberga GIF utbröt scenerna som gjorde att matchen fick avbrytas, då ett knallskott kastades in på planen och Yngsjö-spelarna därefter inte kände sig trygga med att spela vidare.

Tävlingsutskottet i Skånes Fotbollsförbund har nu sammanträtt, och på sin Facebook har Billeberga GIF meddelat att förbundet beslutat att de vinner matchen med 3-1. Det innebär att Yngsjö IF spelar i division 6 även nästa säsong, då Billeberga GIF går vinnande ur dubbelmötet med 8-5.

Att slutresultatet blivit 3-1, och inte 3-2 som var ställningen när matchen avbröts, beror på en felaktighet som inträffat under processen.

– Där har det uppstått ett misstag, i Fogisrapporten har domaren rapporterat in 3–1 till Billeberga men sedan står det 3–2 i skrivelsen till oss. Det har ingen påverkan på det slutgiltiga resultatet men givetvis ska vi kolla upp detta så att slutresultatet blir samma resultat som matchen hade när den avbröts, säger Göran Nilsson på förbundet till Kristianstadsbladet.

För knallskottet som kastades in från läktaren har Billeberga GIF även belagts med en straffavgift på 10 000 kronor.

Fotnot: 24Kristianstad har försökt nå Skånes Fotbollsförbund utan framgång.

 

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

IFK skriver kontrakt med talang

9-meterstalangen har skrivit på ett treårskontrakt.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.09:51, 19 oktober, 2017

IFK skriver kontrakt med talang
Hugo Svensson har skrivit på ett treårskontrakt. Foto: IFK Kristianstad/Pressbild.

IFK Kristianstad har skrivit ett treårskontrakt med den unge talangen Hugo Svensson, född 2000. 9-metersspelaren var i somras med när P17-landslaget hade sin första landslagssamling och var även med IFK Kristianstads seniortrupp i somras.

– Hugo är en stor och rejäl spelare som kan användas både på M9 och V9. Bakåt spelar han 3:a och är väldigt följsam tack vare hans fina fotarbete och långt kommen i sin utveckling. Han var med oss på försäsongen och visade att han definitivt är en man för framtiden. Vi tror att Hugo kommer att fortsätta sin utveckling och vara med och fightas om en plats kommande år, säger sportchefen Jesper Larsson som dock betonar att fokuset för Svensson kommer ligga på IF Kristianstad i division 1.

Det nya kontraktet med Hugo Svensson innebär att IFK Kristianstad signerat treårskontrakt med två spelare födda 2000 den senaste veckan. Så sent som i fredags skrev nämligen Evon Mohlin på ett kontrakt med klubben.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Föreningen får ny klubbchef: ”Oerhört stolt”

En ny klubbchef är nu presenterad av Kristianstads DFF.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.09:34, 19 oktober, 2017

Föreningen får ny klubbchef: ”Oerhört stolt”
Sportchef Henrik Nygren och klubbchef Niclas Rhodin. Foto: Kristianstads DFF/Pressbild.

På onsdagskvällen presenterade Kristianstads DFF sin nya klubbchef. Det rör sig om Niclas Rhodin, som de senaste tre åren varit föreningens målvaktstränare.

– För att leva upp till våra långsiktiga mål på elit- och ungdomssidan behöver vi också stärka vår organisation för att stödja fotbollen. Det är därför vi med stor glädje hälsar Niclas Rhodin välkommen som klubbchef i KDFF. Niclas har en bred kunskap kring administration och försäljning och lång erfarenhet av klubbverksamhet inom fotbollen, säger KDFF-ordföranden Kent Angergård i ett pressmeddelande.

Föreningens nya klubbchef kommenterar anställningen så här:

– Jag känner mig oerhört stolt och glad att ikläda mig rollen som klubbchef för just Kristianstads DFF. Att få arbeta med det jag brinner för på heltid är ett privilegium som inte alla får chansen till.

I fortsättningen kommer Niclas Rhodin kombinera rollen som klubbchef med den som målvaktstränare.

Kristianstads DFF parkerar för närvarande på en sjundeplats i Damallsvenskan, med sex poäng ner till nedflyttningsstrecket.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng