Laddar

Här är våra lokala skyttekungar

24Malmö.se har sammanställt de skyttekungarna i lokala serierna.

delningar

Allsvenskan: Vidar Örn Kjartansson – Malmö FF 14 Markus Rosenberg – Malmö FF 8 Anders Christiansen – Malmö FF 6

Division 1 Södra Herr: Sadat Karim – KSF Prespa Birlik 12 (4) Buwar Karim – KSF Prespa Birlik 8 Edafe Egbedi – KSF Prespa Birlik 7

Division 2 Södra Herr: Mohamed Ramadan – FC Rosengård 25 (4) Melvin Frithzell – Kvarnby IK 21 (1) Dino Mesic – FC Rosengård 15 (2)

Division 3 Södra Herr: Sebastian Rask – Kulladals FF 9 (2) Fredrik Westerlund – BK Flagg 7 Tobias Sjöbäck – Kulladals FF 5 (1)

Division 4 Sydvästra Herr: Kristian Benkö – IF Limhamn Bunkeflo 21 (6) Johan Palmström – Hyllie IK 17 (1) Liridon Rrustemaj – Limhamns FF 15 (1)

Division 5 Sydvästra Herr: Edin Sazic – Bosnien Hercegovinas SK 16 Jasmin Palevic – NK Croatia 12 Labinot Dreshaj – Liria IF 11 (1) Mattias Jönsson – Lilla Torg FF 11 (1) Rocco Tadic – NK Croatia 11 (2)

Division 6 Sydvästra Herr: Mohamed Al-Haish – Rosengård FF 16 (1) Rehmin Mislimi – Rosengård FF 16 (1) Jonathan Nwabunwanne Reuben – KSF Srbija Malmö 15

Division 7 Sydvästra Herr: Abdihakim Omar – Seveds FK 29 (2) Mustafa Al Hayali – Malmö Boys IF 19 (1) Adnan Rizvanovic – Malmö Boys IF 16 (1)

Damallsvenskan: Ella Masar – FC Rosengård 13 Marta – FC Rosengård13 (3) Lieke Martens – FC Rosengård 12

Elitettan Dam: Michaela Johnsson – IF Limhamn Bunkeflo 21 Mia Persson – IF Limhamn Bunkeflo 17 (2) Anna Welin – IF Limhamn Bunkeflo 12 (4)

Division 2 Sydvästra Dam: Pinar Yalcin – Husie IF 15 Eleonor Hättmark – Husie IF 10 Amelia Barklind — Husie IF 8

Division 3 Sydvästra Dam: Hager Ramadan – FC Rosengård 1917 24 Helena Matkovic – IFK Malmö 11 Frida Olsson – Hyllie IK 8

Division 4 Södra Dam: Frida Tolstoj – Lindeborgs FF 1948 13 Madeleine Bengtsson – Lindeborgs FF 1948 13 Nevin Redzepov – NK Croatia 7

 

Topp fem skytteligan totalt: 1. Abdihakim Omar – Seveds FK 29 (2) 2. Mohamed Ramadan – FC Rosengård 25 (4) 3. Hager Ramadan – FC Rosengård 1917 24 4. Michaela Johnsson – IF Limhamn Bunkeflo 21 5. Kristian Benkö – IF Limhamn Bunkeflo 21 (6)