Förslaget: ”Skapa en kriskommission för att lösa tågkaoset” | Nyheter i Kristianstad- 24 timmar om dygnet – Helt gratis

Förslaget: ”Skapa en kriskommission för att lösa tågkaoset”

Efter den senaste tidens problem med tågtrafiken i Skåne vill Liberalerna se en kriskommission.

Gabriel Almlöf

Kl.14:14, 16 maj, 2018

Förslaget: ”Skapa en kriskommission för att lösa tågkaoset”
Foto: Martin Persson / Pressbild

Problemen med tågtrafiken har väckt känslor den senaste veckan. Nu talar mycket för att tågtrafiken kommer att bli en het valfråga till så väl riksdags- som regionval.

Nu kommer Liberalerna med ett förslag som handlar om att regionen bör skapa en kriskommission. Kommissionens uppgift ska vara att ta fram en plan för hur tågkaoset i Skåne kan upphöra.

– Hur många trafikincidenter har vi inte upplevt senaste veckorna? Hur många tåg har inte ställts in? Hur stora förseningar har vi inte sett? Resenärer som är beroende av en dagligt fungerande kollektivtrafik för att ta sig till arbetet, studier, läkarbesök eller för att hämta barn på dagis har blivit strandsatta. Skåningarnas förtroende för kollektivtrafiken är kört i botten, säger Cristina Glad (L) andra vice ordförande i kollektivtrafiknämnden.

Ärendet är nu skickat till regionstyrelsen. Liberalerna vill att Regiondirektören så snart som möjligt ska tillsätta den nya kommissionen.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Här är alla partier som ställer upp i kommunvalet

Norrlandspartiet, Raggarpartiet och Lången&CO – alla ställer de upp i Kristianstads fullmäktigeval.

Hanna Södergren

Kl.14:59, 19 maj, 2018

Här är alla partier som ställer upp i kommunvalet
I september är det dags att rösta i bland annat kommunvalet. Foto: Bildbyrån.

Nu i höst är det återigen dags för Sveriges befolkning att ta sig till röstningslokalen och göra sitt val för vilka de vill ge förtroende de närmsta fyra åren i kommun, landsting och riksdag.

På val.se kan man se alla partier som anmält sitt deltagande till Kristanstads kommuns kommunfullmäktige val. Förutom de traditionella partierna som till exempel Socialdemokraterna, Moderaterna och Kristdemokraterna har ett antal mindre kända partier valt att ställa upp. Det handlar om till exempel Norrlandspartiet, Raggarpartiet, Långenoch CO och Gula Partiet. 

 • Arbetarepartiet- Socialdemokraterna
 • Basinkomstpartiet
 • Bg – Demokrati
 • Centerpartiet
 • Common sense in Sweden
 • Demokratirörelsen
 • Demokrati Sverige
 • Europeiska Arbetarpartiet -EAP
 • Feministiskt initiativ
 • Final Partiet
 • Folkhemmet Sverige
 • Folkstyret
 • Gula Partiet
 • iGov.Direct®
 • Initiativet
 • Kommunistiska partiet 
 • Kristdemokraterna
 • Kristna Värdepartiet
 • Landsbygdspartiet Oberoende
 • Liberalerna (tidigare folkpartiet)
 • LOTTOKRATIN
 • LÅNGEN&COM
 • Medborgarresan
 • Miljöpartiet de gröna
 • Moderaterna
 • Modern Sverige
 • Nordiska motståndsrörelsen
 • Norrlandspartiet
 • NY REFORM
 • Partiet Folkomröstning
 • Piratpartiet
 • POPULISTERNA
 • Raggarpartiet
 • Reformist Neutral Partiet
 • SKÅNEPARTIET
 • Sociala partiet (SP)
 • Spektal demokrati
 • Sverigedemokraterna
 • Sveriges kommunistiska parti (SKP)
 • Sverige ut ur EU/Frihetliga rättvisepartiet (FRP)
 • Tryggare Sverige
 • Utveckling och Progressiv för Sverige Partiet (U.P.S)
 • Valsamverkanspartiet
 • Vi Socialkonservativa
 • Vänsterpartiet
 • Åhuspartiet
 • 20% skattepartiet

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Jämställdheten inom aktiebolag går långsamt framåt

Enligt siffror från Bolagsverket sker ökningen av kvinnliga styrelseledamöter långsamt inom svenska aktiebolag.

Redaktionen 24Sverige.se

Kl.08:40, 11 maj, 2018

Jämställdheten inom aktiebolag går långsamt framåt
Foto: Pixabay.

Andelen kvinnliga styrelseledamöter i svenska aktiebolag är fortfarande väldigt låg, enligt siffror från Bolagsverket. På tio år har antalet kvinnor ökat med tre procentenheter. 2008 låg andelen kvinnliga styrelseledamöter på 17 procent och år 2018 har siffran hittills legat på 20 procent.

– Det är ingenting att vara stolt över, säger Charlotte Holgersson, docent i genus, organisation och ledning på KTH, till Nyhetsbyrån Siren.

Andelen kvinnliga styrelseledamöter på kommunnivå varierar stort i landet. Högst är det bland aktiebolagen i Jokkmokk, på 28 procent och i Skåne är den högsta andelen kvinnor inom aktiebolagen i Vellinge och Lomma, med 24 procent. I Kristianstad ligger andelen kvinnor på 19 procent och för tio år sedan var den på 15.

Charlotte Holgersson säger till Nyhetsbyrån Siren att jämställdheten inom aktiebolagen är en viktig fråga och att det är viktigt att prata om hur det ser ut internt i organisationer, via politiker, lobbygrupper och media.

– Om man bestämmer sig för att det ska bli en ändring och det känns angeläget, kan det förändras jättesnabbt. Men om man inte tycker att det är en viktig fråga, kommer det att gå långsamt, säger Charlotte Holgersson.

styrelse-ska%cc%8ane

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

FÖRSTA MAJ

Första maj: Så firar partierna i Kristianstad

Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Kommunistiska Partiet kommer fira dagen.

Robert Rosén

Kl.08:06, 1 maj, 2018

Första maj: Så firar partierna i Kristianstad
Första maj firas av Kommunistiska Partiet, Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. FOTO: Simon Hastegård/Bildbyrån.

Arbetarnas högtidsdag är här. Runt om i landet kommer politiska partier att demonstrera. I Kristianstad råder inget undantag – då Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Kommunistiska Partiet alla kommer fira 1 maj.

Så här ser dagens schema ut för partierna:

LÄS MER: Så firas första maj i Kristianstad

Kommunistiska Partiet:
13:00 sker en samling utanför Galleria Boulevard. Där väntar tal och musik. Punkter i år är, enligt partiets Facebook-sida, ”Försvara strejk- och föreningsrätten”, ”Kapitalismen-miljön” samt ”Palestina och vad händer i Syrien”.

Därefter blir det fest. Klockan 14:30-16:30 väntar nämligen musik och poesi. Vid bra väder är det Tivoliparken som gäller, annars är Fackens Hus platsen.

Socialdemokraterna:
Socialdemokraterna har som vanligt ett fullspäckat schema med firande i Tivoliparken och flera tal. På sin hemsida anger de följande 1 maj-schema:

10:30 LO bjuder på frukost i Tivoliparken.
10:45 Tal av Dan Berger, Arbetarkommunens ordförande, och Anders Tell, Kommunalråd.
11:15 Pidde Pannkaka underhåller.
12:00 Hassans Tivoli öppnar.
12:00 SSU Nutidspanel samt tal av Ola Palmgren, ledamot SSU-förbundet.
13:15 Avmarsch från Tivoliparken.
14:00 Huvudtalare Annelie Karlsson, riksdagsledamot i arbetsmarknadsutskottet.

Vänsterpartiet:
Firande sker utanför Galleria Boulevard med musik och tal. För talen står de lokala toppkandidaterna på kommunala-, regionala- och riksdagslistan (Mikael Persson, Paloma Mamani och Karin Feldt). Tiden för firandet är satt till 13:30-15:00.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

LISTA: Så används dina skattepengar i Kristianstad

Kristianstads kommun gjorde ett rekordöverskott förra året. Men vart går egentligen dina skattepengar? Här får du svaret.

Henrik Nordell

Kl.19:51, 28 april, 2018

LISTA: Så används dina skattepengar i Kristianstad
Kristianstads kommun har utgifter på cirka fem miljarder per år. Foto: Arkivbild

Under det senaste året har Kristianstad vuxit och blivit fler än 84 000 invånare. Samtidigt har det gått bra ekonomiskt för kommunens verksamheter. Det totalt överskottet landar på närmare 174 miljoner kronor. ”En avgörande grund är förstås skatteintäkter tack vare mångas arbete och välfungerande företag”, står det årsredovisningen.

Varje år får kommunen in cirka 3,6 miljarder kronor i skatteintäkter från invånarna. Resten av pengarna kommer från bland annat statsbidrag och avgifter. Den som har en månadslön på 25 000 kronor betalar cirka 5 400 kronor i skatt till kommunen per månad (samt ytterligare ett par tusen till Regionen). Men vart går då alla pengarna?

LÄS MER: BUDGET: Här vill Sverigedemokraterna satsa dina skattepengar

Den dyraste posten för hela kommunen är lönen för de tusentals anställda. Över 60 procent av alla pengarna går dit. Mest pengar går till skolan. Totalt två miljarder kronor kostar det att ge cirka 18 000 barn, elever och studerande utbildning. De står för över 40 procent av kommunens totala kostnader, inte minst för att där finns ett stort antal anställda.

Äldreomsorgen är nästa stora post som står för 23 procent av kommunens kostnader. Där ingår även hemtjänsten. De totala utgifterna för alla driften av alla kommunens verksamheter kostade totalt 4,7 miljarder kronor förra året.

 

I listan här nedanför ser du hur dina skattepengar används:

Kommunfullmäktige: Politikerna i Kristianstad får arvoden och en liten del av pengarna går dit. Totalt 9,5 miljoner kronor.

Skolan: Grundskolan kostar cirka 900 miljoner kronor per år. Förskolan har en kostnad på cirka 660 miljoner kronor, medan gymnasieskolan kostar cirka 380 miljoner kronor årligen. Ifall du betalar 5 400 kronor i skatt per månad, går alltså 2 268 kronor dit.

Äldreomsorgen: Här ingår allt från vård- och omsorgsboenden för våra äldre invånare till insatser inom hemtjänsten samt kostenheten där maten lagas för seniorerna. 1 252 miljoner kronor kostar det årligen. Det motsvarar alltså cirka 1 400 kronor per månad för skattebetalaren.

Jobb och sysselsättning: Arbetsmarknadsåtgärder och integration står för endast en procent av budgeten, det vill säga cirka 47 miljoner kronor. Insatserna till personer med funktionsnedsättning är cirka tio gånger högre. Socialbidragen som betalades ut år 2016 var strax över 80 miljoner kronor, men har minskat sedan dess. Den här typen av insatser kostar cirka 500 kronor för skattebetalaren.

Gator/parker: Att sköta om alla kommunens grönområden, fastigheter och gator (samt mycket annat) kostade cirka 102 miljoner kronor förra året. Det vill säga runt en hundralapp för skattebetalaren.

Kultur och fritid: Verksamheten har bland annat hand om idrottsanläggningar, simhallar och offentlig konst. Kostnaden uppgick till 197 miljoner kronor förra året. Eller motsvarande 215 kronor för skattebetalaren.

Den uppmärksamma märker kanske nu att det fattas runt en tusenlapp upp till de 5 400 kronorna som betalas till kommunen genom skatten varje månad. De pengarna fördelas på en andra mindre verksamheter (exempelvis Räddningstjänsten) samt kommunledningen, som står för en utgift på cirka 200 miljoner kronor om året.

Fotnot: Observera att några av siffrorna ovanför är ungefärliga, baserat på kommunens årsredovisning.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Efter konkursen: ”Ser ingen räddning”

Två veckor efter konkursen står det klart att föreningen inte kan räddas. Här är politikernas besked om varför de sänkte bidraget.

Henrik Nordell

Kl.19:53, 25 april, 2018

Efter konkursen: ”Ser ingen räddning”
Magnus Levin är en av de anställda på C4 Idéforum. Foto: Henrik Nordell/Arkiv

Det har nu gått två veckor sedan C4 Idéforum ansökte om konkurs. Det är en verksamhet intill Näsby Skola som varje år har tagit emot tusentals elever och lärt dem om teknik genom praktiska moment. Barnen har bland annat fått programmera legorobotar och byggt saker i verkstaden. Nu riskerar allting att gå i graven.

– Både jag och föreningens företrädare har haft en dialog med kommunen, men just nu ser jag ingen räddning. Inget är bestämt, men antingen kan allt säljas på auktion eller så får man hitta en organisation dit man kan överföra hela verksamheten, säger konkursförvaltaren Kenneth Strömbeck.

LÄS MER: EXTRA: Föreningen försatt i konkurs efter 23 år: ”Riskerar att gå i graven”

Redan i början av förra året ska C4 Idéforum har förvarnat kommunen om det ekonomiska läget. Ordföranden förklarade att de hade sökt pengar från Skolverket, stöd från Sparbanksstiftelsen och hjälp från sex stora industriföretag. Under hösten fick de 200 000 kronor i bidrag från bankens stiftelser, men det räcker inte.

Så sent som i mitten av mars i år skickade föreningen ett mejl och bad om mer bidrag från kommunen. Några mer pengar fick de inte, utan blev istället  hänvisade till beslutet i kommunstyrelsen. Där står det att man ska avslå föreningens ansökan om ” kompletterande ekonomiska medel”. De förslog istället lösningen att föreningen bör fakturera skolor och förskolor 100 kronor per elev.

 

På Industrigatan, alldeles intill Näsby skola ligger C4 Idéforum. Foto: Henrik Nordell

På Industrigatan, alldeles intill Näsby skola ligger C4 Idéforum. Foto: Henrik Nordell

 

För bara en vecka sedan kom ytterligare ett förtydligande från kommunen. ”Kristianstads kommun har inte för avsikt att ändra sitt beslut”, skrev de då. Föreningen har redan fått en halv miljon kronor för året 2018. Att ge dem ytterligare 600 000 kronor är inte aktuellt.

– Vi har gett dem ett bidrag i många år och vill fortsätta ge det, men inte på samma höga nivå. De skolor som använder sig av deras tjänster måste få betala det via skolpengen. Alternativet är att de hittar andra aktörer som sponsrar, säger kommunalrådet Pierre Månsson (L).

Hans politiska kollega, kommunalrådet Anders Tell (S), har samma uppfattning. Inget kompletterande bidrag ska betalas ut till föreningen.

– För ett par år sedan slöt vi ett avtal där det står att vi ska trappa ner bidraget till 500 000 kronor per år. Samtidigt skulle föreningen söka finansiering från annat håll. Det är en fråga för skolorna ifall de är beredda att betala för besök som en del i sin undervisning, säger Anders Tell.

Att driva C4 Idéforum kostar cirka 1,2 miljoner kronor om året, där lönerna för de tre anställda står för merparten. En person arbetar heltid i föreningen och två personer arbetar halvtid.

De betalar även hyra till kommunen för att hyra lokalen intill Industrigatan. Att få in pengarna genom att ta betalt från skolorna ser de inte som en rimlig lösning.

– Vi hjälper skolorna, men att börja ta betalt från dem mitt i en termin går inte. 100 kronor per elev och tillfälle är mycket för skolorna. Sedan kommer transportkostnaden på det. Även om vi skulle ta betalt för 3 000 elever per år så skulle det inte räcka, säger ordföranden för C4 Idéforum, Zerny Nilsson.

Verksamheten drivs fortfarande vidare, men snart kan de tvingas att lägga ner. Vad som sker efter det med personalen och inventarierna är inte bestämt.

– Fram till den 10 maj driver vi verksamheten vidare, sedan stänger vi dörren, säger Zerny Nilsson.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng