Ängelholms FF – Kristianstad FC

Kristianstad tog hem segern i Skånederbyt

Klockan 16.00 på söndagseftermiddagn tog Ängelholms FF emot Kristianstad FC på Ängelholms IP.

Viktor Jerner

Viktor Jerner

Kl.18:28, 8 oktober, 2017

Kristianstad tog hem segern i Skånederbyt
Foto: Arkiv

Efter första halvlek var det fortfarande mållöst i matchen mellan hemmaspelande Ängelholms FF och Kristianstad FC på söndagen, men Kristianstad visade upp vasst spel och hade tre riktigt starka chanser.

I andra halvlek började de chanserna betala sig, när Albert Ejupi först nickade in 0-1 i 54:e minuten, följt av Andreas Grahms 0-2-mål, framspelat av Ejupi.

Ängelholm försökte öka takten mot slutet men lyckades inte få in någon boll i kassen och fick erkänna sig besegrade. Kristianstad, som tog sin tredje raka seger, stannar kvar på sin femteplats i division 1 södra men tar några bestämda steg mot Oskarshamn som innehar fjärdeplatsen.

Målskyttar, Kristianstad: Albert Ejupi, Andreas Grahm

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Föreningen får ny klubbchef: ”Oerhört stolt”

En ny klubbchef är nu presenterad av Kristianstads DFF.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.09:34, 19 oktober, 2017

Föreningen får ny klubbchef: ”Oerhört stolt”
Sportchef Henrik Nygren och klubbchef Niclas Rhodin. Foto: Kristianstads DFF/Pressbild.

På onsdagskvällen presenterade Kristianstads DFF sin nya klubbchef. Det rör sig om Niclas Rhodin, som de senaste tre åren varit föreningens målvaktstränare.

– För att leva upp till våra långsiktiga mål på elit- och ungdomssidan behöver vi också stärka vår organisation för att stödja fotbollen. Det är därför vi med stor glädje hälsar Niclas Rhodin välkommen som klubbchef i KDFF. Niclas har en bred kunskap kring administration och försäljning och lång erfarenhet av klubbverksamhet inom fotbollen, säger KDFF-ordföranden Kent Angergård i ett pressmeddelande.

Föreningens nya klubbchef kommenterar anställningen så här:

– Jag känner mig oerhört stolt och glad att ikläda mig rollen som klubbchef för just Kristianstads DFF. Att få arbeta med det jag brinner för på heltid är ett privilegium som inte alla får chansen till.

I fortsättningen kommer Niclas Rhodin kombinera rollen som klubbchef med den som målvaktstränare.

Kristianstads DFF parkerar för närvarande på en sjundeplats i Damallsvenskan, med sex poäng ner till nedflyttningsstrecket.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Landslagsdebut väntar KDFF-talangen

När Sverige går in i EM-kvalet återfinns två lokala talanger i truppen.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.10:33, 16 oktober, 2017

Landslagsdebut väntar KDFF-talangen
Kajsa Törnkvist, till höger i bild, lär med största sannolikhet få landslagsdebutera i EM-kvalet. Foto: Avdo Bilkanovic/Bildbyrån.

Klockan 18:00 på måndagskvällen drar det svenska F16-landslaget igång EM-kvalet, med ett möte med Israel. I den 20-mannatrupp som ska försvara de blågula färgerna återfinns som bekant två lokala spelare.

Medan Åhus IF-mittfältaren Saga Jontoft har åtta landskamper under bältet är Kristianstads DFF:s Kajsa Törnkvist en av truppens två debutanter.

– Det känns skitkul att äntligen få göra debut i landslaget, verkligen, säger vänsterbacken.

Förutom Israel ställs Sverige i kvalet mot Ryssland och Kroatien. De två bästa nationerna och eventuellt även trean avancerar sedan vidare till elitrundan, som är den andra och avslutande kvalrundan till U17-EM kommande vår.

– Det ska bli riktigt kul och intressant att se vad de andra länderna har för spelstil. Det ska bli kul att mäta sig med dem, säger Kajsa Törnkvist.

Vad tror du om kvalet?
– Jag tror det kommer gå bra faktiskt, man får alltid hoppas på det bästa.

Kajsa Törnkvist var även uppkallad till F16-landslaget i våras, men fick då lämna återbud till fyrnationsturneringen. Nu får dock försvararen, som gjort elva allsvenska matcher i år, chans att avverka landslagsdebuten.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Kristianstad FC - Mjällby AIF

Första förlusten för Edvaldsson

I sin fjärde match vid rodret inkasserade Atli Edvaldsson sin första förlust.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.19:59, 15 oktober, 2017

Första förlusten för Edvaldsson
Kristianstad FC åkte på första förlusten under Atli Edvaldssons ledning. Foto: Robert Rosén

Under ledning av Atli Edvaldsson har Kristianstad FC gått fram som en ångvält i söderettan. På de tre första matcherna med islänningen på tränarbänken kammade KFC hem nio poäng och höll nollan i samtliga matcher.

I Edvaldssons fjärde match vid styret åkte dock Kristianstad FC på en svidande derbyförlust mot Mjällby AIF, vilka segrade med 3-0 på Vilans IP.

– Kanske beror det på att det är 2700-2800 personer på läktaren. Det är en stor match och vi är inte vana vid det. Vi är vana vid 300-400. Det andra laget spelar alltid inför en sån här publik. Vi är inte vana vid det och det är väldigt spännande, säger Atli Edvaldsson gällande den svaga första halvleken från KFC.

Hemmanollan spräcktes i den 30:e matchminuten, då en trio med förflutet i Kristianstad FC låg bakom ledningsmålet. Granit Stagova transporterade boll längs vänsterkanten och hittade fram till Izuchukwu Emeh, som spelade in till Joel Nilsson som dunkade in 1-0-målet.

Bara minuter senare ökade Mjällby AIF på till 2-0, då David Löfquist avlossade kanonen i höjd med straffområdeslinjen. Ett mål som föregicks av att Jesper Johansson gjort en fin räddning på ett avslut från Nahom Girmai Netabay i det föregående anfallet.

– I första halvlek var de mycket bättre än oss, för vi var alldeles för passiva, säger Atli Edvaldsson

I den andra halvleken gick Kristianstad FC på en reduceringsjakt som dock förblev resultatlös, där Bjarni Mark Antonsson var allra närmast att spräcka hemmanollan med ett skott i stolpen. Istället kom ytterligare två smällar för KFC:s del, då Martin Rudolfsson utgick skadad med kvarten kvar av matchen, varpå Joel Nilsson kunde fastställa slutresultatet till 3-0 i den 84:e minuten.

– Vi fick tre-fyra chanser. Om vi hade gjort 2-1 vet du aldrig vad som kunde ha hänt, säger Edvaldsson som menar att den svaga första halvleken la grund till förlusten:

– Om du inte kan spela på 100 procent från början, framförallt i stora matcher, så är det svårt att försöka vinna när du ligger under med 2-0.

Med tre omgångar kvar av säsongen är kontraktet alltjämnt inte säkrat för Kristianstad FC, som dock har sju poäng ner till nedflyttningsstrecket och således kan säkra division 1-existensen mot Skövde AIK i kommande omgång.

FaktaDivision 1 Södra
Kristianstad FC 0-3 Mjällby AIF

Målen: 0-1 Joel Nilsson (30), 0-2 David Löfquist (38), 0-3 Joel Nilsson (84)
Laget: Sixten Mohlin – Martin Rudolfsson (76. Truls Verngren), Paulo Ippolito, Oliver Ekroth, Saikou Jawneh – Bjarni Mark Antonsson, Niklas Jönsson – Nahom Girmai Netabay (66. Emil Åberg), Albert Ejupi, Fredrik Widlund – Andreas Grahm (85. Jesper Modig)
Publik: 2 762, Vilans IP

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Talangen uppfyllde målet – nådde landslaget

Sufyan Abuzayda är senaste Kristianstad FC-spelare att bli kallad till landslaget. ”Jag hade det som mål: Innan jag skulle fylla 16 skulle jag spela i landslaget”, säger talangen.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.12:08, 14 oktober, 2017

Talangen uppfyllde målet – nådde landslaget
Sufyan Abuzayda är uttagen i P15-landslaget. Foto: Robert Rosén.

I veckan fick Kristianstad FC en ny landslagsspelare. 15-årige Sufyan Abuzayda blev nämligen uttagen till P15-landslagets Future Team-läger senare i oktober.

– Det känns bra. Chockad fortfarande, om jag säger så. Men jag gjorde ju mamma och pappa glada, så det känns bra, säger Sufyan Abuzayda när 24Kristianstad möter upp honom på hemmaplanen Kristianstads IP.

Vad tänkte du när du fick beskedet då?
– Det kändes bara som att jag lyckades. För jag hade det som mål. Innan jag skulle fylla 16 skulle jag spela i landslaget. Det är så jag gör, när jag fyller år sätter jag upp ett mål för året. Och det var det här jag ville skulle hända, när jag fyllde 15 år, förklarar Abuzayda.

LÄS MER: Flydde kriget – siktar på seniordebut

När fick du veta att du blev uttagen?
– I går (läs tisdag) efter skolan åkte jag med min kompis. Hans pappa körde oss och gratulerade mig. Då undrade jag varför då? Då sa han att det var för landslaget. Sen blev jag glad.

Det är nu sex år sedan Sufyan Abuzayda tillsammans med sin familj kom till Sverige och Kristianstad. De hade då flytt från kriget i Palestina och landade till slut i Skåne. För den unge Sufyan tog fotbollskarriären snabbt fart i Wä IF och via Kristianstad BoIS kom han till Kristianstad FC.

Säsongen som gått har 15-åringen stora stunder huserat i klubbens U17-lag och har numera även blivit upplyft till U19-laget. Även om landslagsbeskedet först kom som en chock, och han menar att det är att han kämpat väl som tagit honom dit, hade han det trots allt på känn att det kunde bli en kallelse till Future Team-lägret.

LÄS MER: Anfallstalangen var på landslagsläger

– Vi hade match förra helgen och då sa min tränare till mig att förbundskaptenen skulle komma och kolla. Sen var jag bäst på plan i just den matchen. Efter matchen tänkte jag att om han kollade på matchen så var det 100 procent säkert att jag skulle komma med i landslaget. Men jag visste ju inte. Det var osäkert om han kom eller inte, för ingen vet hur han ser ut, säger Abuzayda.

Den unge talangen säger själv att han kan spela var som helst på planen, även om den ursprungliga positionen allt som oftast är som mittback och på senare tid defensiv mittfältare. Även om han ser framemot landslagssamlingen på Bosön är det inte utan att viss nervositet finns där.

– Det känns lite konstigt. Jag har aldrig varit där innan, så jag vet inte hur jag ska ta mig dit till Stockholm. De sa att en buss kommer och hämtar oss på busstationen där och kör oss till Bosön. Men det hjälper inte, för jag har aldrig åkt till Stockholm. Så jag vet inte vilket tåg eller buss ska jag ta. Och tabbar man sig då så är det kört, säger Sufyan Abuzayda fundersamt.

Future Team-lägret arrangeras 20-22 oktober.

FaktaSufyan Abuzayda:
Ålder: 15
Bor: Sommarlust i Kristianstad
Familj:
Mamma, pappa, tre storasystrar, en storebror och en lillasyster
Gör:
Studerar i niondeklass på Fjälkinge skola
Position:
Mittback/Defensiv mittfältare
Klubbar:
Wä IF (moderklubb), Kristianstad BoIS och Kristianstad FC
Aktuell: 
Uttagen till Future Team-läger med P15-landslaget

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Kristianstad FC-talang till landslagsläger

Kristianstad FC-spelaren är kallad till landslagsläger.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.16:04, 10 oktober, 2017

Kristianstad FC-talang till landslagsläger
Sufyan Abuzayda är kallad till landslagslägret. Foto: Petter Arvidson/Bildbyrån & Idrottsfoto/Kristianstad FC.

När P15-landslaget beger sig till Bosön, för ett Future Team-läger, återfinns en lokal förmåga i landslagstruppen. Kristianstad FC-försvararen Sufyan Abuzayda, 15, är nämligen en utav de 33 spelare tillförordnade förbundskaptenen Hans Wildow valt att kalla till samlingen.

Lägret arrangeras under helgen 20-22 oktober.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng