Assyriska BK-Kristianstad FC

Mållöst för KFC – mot bottenkonkurrent

Det blev delad pott uppe i Göteborg.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.18:16, 9 september, 2017

Mållöst för KFC – mot bottenkonkurrent
Joakim Persson och hans KFC fick med sig en poäng från Göteborg. Foto: Christian Örnberg/Bildbyrån.

Efter 4-1-segern mot Husqvarna FF var tanken att Kristianstad FC skulle bygga på den fina trenden, med en ny seger mot Assyriska BK. Mötet på Ruddalen i Göteborg slutade dock 0-0 och med delad poäng.

Allra närmast att spräcka nollan var KFC, som tidigt hade ett ribbskott signerat Albert Ejupi och dessutom var nära ett segermål genom Nahom Girmai i slutminuten. Nollorna i målprotokollen förblev dock intakta.

– Vi gör en okej match och har tre hundraprocentiga målchanser. Är det något lag som ska vinna så är det väl vi, säger Kristianstadstränaren Joakim Persson till klubbens hemsida.

Poängen i Göteborg innebär att Kristianstad FC nu har fem poäng ner till nedflyttningsstrecket – där just Assyriska BK huserar.

FaktaDivision 1 Södra
Assyriska BK 0-0 Kristianstad FC
Laget: Sixten Mohlin – Truls Verngren, Martin Rudolfsson (72. Oliver Ekroth), Saikou Jawneh, Fredrik Widlund – Nahom Girmai, Niklas Jönsson, Albert Ejupi, André Kamp (67. Bjarni Mark Antonsson) – Omar Dampha (78. Erik Eichmüller), Andreas Grahm.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Efter turbulensen – KFC körde över FC Rosengård

Efter en turbulent tid körde Kristianstads FC över FC Rosengård – fullständigt.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.22:10, 25 september, 2017

Efter turbulensen – KFC körde över FC Rosengård

Det har varit en turbulent tid för Kristianstads FC som innan helgen sparkade tränaren Joakim Persson – och under måndagen fick även sportchefen Anders Swahn lämna sin post.

Det hindrade inte KFC från att köra över bottenlaget FC Rosengård på måndagskvällen. Slutresultatet skrevs till 4–0 efter en stark andra halvlek där Albert Ejupi, Andreas Grahm och Anton Bloom gjorde varsitt mål.

– Det känns riktigt skönt att inleda med en seger. En mycket viktig sådan, säger nye Atli Edvaldsson till KFC:s hemsida.

– Men det finns mycket som kan bli bättre. Vi släpper till alldeles för mycket chanser…

Texten uppdateras.

FaktaDivision 1
Kristianstads FC–FC Rosengård 4–0 (1–0)
Målen: 29' 1–0 Emil Åberg, 55' 2–0 Albert Ejupi, 82' 3–0 Andreas Grahm, 93' 4–0 Anton Bloom.
Startuppställning: Sixten Mohlin – Fredrik Widlund, Oliver Ekroth, Saikou Jawneh, Truls Verngren – Andres Mansilla, Albert Ejupi, Paulo Ippolito, Nahom Girmai – Andreas Grahm, Emil Åberg.
Publik: 352, Kristianstads IP.

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Näste man försvinner från Kristianstad

Även han lämnar sin post.

Konrad Olsson

Konrad Olsson

Kl.16:08, 25 september, 2017

4 bilder
 • Joakim Persson och Anders Swahn. Foto: Petter Arvidson/Bildbyrån
  Joakim Persson och Anders Swahn. Foto: Petter Arvidson/Bildbyrån
 • Serdar Dayat, Lars Åkerman, Atli Evaldsson och Besnik Llazani. Foto: Robert Rosén.
  Serdar Dayat, Lars Åkerman, Atli Evaldsson och Besnik Llazani. Foto: Robert Rosén.
 • Anders Swahn. Foto: Michael Erichsen/Bildbyrån
  Anders Swahn. Foto: Michael Erichsen/Bildbyrån
 • Joakim Persson. Foto: Christian Örnberg/Bildbyrån
  Joakim Persson. Foto: Christian Örnberg/Bildbyrån

Förra veckan blev det officiellt att Kristianstad FC gjort sig av med sin tränare Joakim Persson på grund av hans åsikter om klubben. Hans ersättare blev den förre detta isländske landslagsmannen Atli Edvaldsson.

Nu står det klart att även sportchefen Anders Swahn inte blir kvar, enligt Kristianstadsbladet. Under måndagen hade Swahn ett möte med klubbens ledning där beslutet togs att Swahn kliver av.

– Anders känner att han inte är motiverad längre. Det hänger ihop med att vi bygger en organisation där flera personer med en diger meritlista är involverade. I det sammanhanget kan man få känslan att man inte är lika motiverad, säger klubbens ordförande Lars Åkerman.

Swahn har varit ensam på sin post sedan klubben bildades för två år sedan men han jobbade för Kristianstads FF i flera år innan. Åkerman berättar att klubben vill bygga en omfattande ungdomsverksamhet på lång sikt och har fått in Serdar Dayat och Atli Edvaldsson.

– De är internationellt meriterade och har jobbat med både elit- och ungdomsutveckling på hög nivå i många länder. Det är en fantastisk möjlighet för en klubb som vår. Då blir det förändringar på vägen och vi har full förståelse för den situationen. Det är tråkigt men vi får respektera det, säger Åkerman.

Han betonar att det inte finns några stridigheter i klubben och beskedet kring Joakim Persson hänger ihop med utvecklingen under säsongen.

– Vad man än gör kan man alltid kritiseras för det men vi kände att den förändringen var nödvändig, säger Åkerman.

Hur mycket hänger Swahns avsked ihop med att Persson försvinner?
– Det har egentligen inte så mycket med det att göra. Det är den utvecklingen vi bygger i klubben nu och jag kan bara ana vad bakgrunden är. Känner man sig inte motiverad är det naturligtvis inte positivt för varken Anders eller klubben. Då är det bättre att gå skilda vägar och det är ett ömsesidigt beslut.

Sportchefsrollen kommer inte att finnas kvar och Anders Swahns uppgifter fördelas på ett antal personer i organisationen. Serdar Dayat är fotbollschef i klubben sedan juli och under vintern kommer man att skissa ytterligare på framtidens organisation.

– Dayat och Edvaldsson kommer att ha viktiga roller där med sin kunskap. Det är den långsiktiga ungdomsutvecklingen som ska lägga grunden till klubben i framtiden. Nu har vi fått en fantastisk möjlighet att få in internationellt meriterade tränare och det vore tjänstefel att inte ta in dem. Den innebär en del förändringar och alla känner sig kanske inte hemma med det, säger Åkerman.

24Kristianstad har sökt Anders Swahn för en kommentar.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Så gick det i helgens lokalfotboll

Här är resultaten från helgens matcher i lokalfotbollen.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.09:45, 25 september, 2017

Så gick det i helgens lokalfotboll
Foto: Pixabay

Herr

Division 3 Södra Götaland

Nosaby IF–Eslövs BK 2–0
Mål: 1–0 Jesper Eriksson (67), 2–0 Jesper Eriksson (75).

Division 4 Östra Skåne

IFK Simrishamn–Åhus Horna BK 5–0
Mål: 1–0 Jatto Camara (20), 3–0 Jatto Camara (36), 3–0 Jatto Camara (48), 4–0 Sami Chermeti (64), 5–0 Mergim Mehmeti (69).

Division 5 Nordöstra Skåne

Tosteberga/Nymölla IF–Glimåkra IF 2–4
Mål: 0–1 Dennis Berg (2), 1–1 Pontus Brynö (17), 2–1 Pontus Brynö (23), 2–2 Karl Andersson (67), 2–3 Marcus Johansson (78), 2–4 Karl Andersson (89).

Ovesholms IF–Fjälkinge IF 3–2
Mål: (Ovesholm) Mattias Stedt 2, André Bengtsson. (Fjälkinge) Robin Gunnarsson, André Nilsson Lundgren. 

Åsums BK–Kiaby IF 5–1
Mål: 1–0 Robin Moustafa (18), 2–0 Robin Moustafa (42), 3–0 Benjamin Birgersson (65), 3–1 Johan Pettersson (75), 4–1 David Winnberg (87), 5–1 Robin Moustafa (90).

VMA IK–Näsby IF 5–1
Mål: 1–0 Oscar Hall (11), 2–0 Pierre Rosén (38), 3–0 Kevin Persson (47), 4–0 Oscar Hall (73), 5–0 Jonas Modig (81), 5–1 Sanjin Tufek (83).

Division 5 Östra Skåne

Liga 06 IF–Tollarps IF 7–0
Mål: 1–0 Jim Nylander (9), 2–0 Adam Svensson (16), 3–0 Jim Nylander (51), 4–0 Jim Nylander (57), 5–0 Jim Nylander (71), 6–0 Pontus Nilsson (88), 7–0 Anton Olsson (90).

Division 6 Mellersta Skåne

Häljarps IF–Huaröds IF 2–0
Mål: 1–0 Sebastian Jönsson (30), 2–0 Oliver Matanovic (84).

Linderöds IF–Billeberga GIF 1–6
Mål: 0–1 Kim Nerman (26), 1–1 Theodor Strömberg (30), 1–2 Kim Nerman (44), 1–3 Johan Månsson (56), 1–4 Johan Månsson (72), 1–5 Eric Norén (79), 1–6 Jens Vighagen (90).

Djurröds IK–Svalövs BK 0–4
Mål: 0–1 Felix Lundkvist (64), 0–2 Felix Lundkvist (78), 0–3 Zakarie Abdelrashid Ahmed (81), 0–4 Jesper Lindvall (87).

Division 6 Östra Skåne

Näsums IF–Vinnö IF 5–2
Mål: (Näsum) Sebastian Andersson, Håkan Larsson, Samuel Jönsson, Henrik Jonsson, Daniel Lindblad. (Vinnö) Johan Andersson, Lars-Olov Lindh. 

Everöds IF–Wä IF 3–3
Mål: 0–1 Qendrim Buzolli (22), 1–1 Henrik Andersson (32), 2–1 Mikael Törnström (41), 2–2 Fatos Gashi (59), 2–3 Fatos Gashi (85), 3–3 Henrik Andersson (91).

Venestad IF–Österslövs IS 7–2
Mål: 0–1 Kadri Bucolli (4), 1–1 Zanin Tufek (26), 2–1 Dinese Sandmark (45), 3–1 Jetmer Bucolli (55), 4–1 Rasmus Jönsson (58), 5–1 Dinese Sandmark (61), 6–1 Jetmir Bucolli (65), 6–2 Linus Hjertkvist (78), 7–2 Magnus Johansson (82).

IFK Knislinge–Yngsjö IF 1–4
Mål: 1–0 Rasmus Johansson (7), 1–1 Rasmus Bertilsson (14), 1–2 Marcus Sonny Oliver Eriksson (58), 1–3 Kristian Ekstrand (78), 1–4 Kristian Ekstrand (87). 

Vanneberga IF–Edenryds IF 2–1
Mål: 1–0 André Sellgren (39), 2–0 Jens Andersson (45), 2–1 Pontus Abrahamsson (58).

Viby IF–Önnestad BoIF 2–2
Mål: 1–0 Linus Söderling (12), 1–1 Jezper Nilsson (19), 2–1 Marcus Almborg (74), 2–2 Philip Johannesson (79).

Division 7 Nordöstra Skåne

Vanneberga FF–Skepparslövs IF 2–6
Mål: 0–1 Tony Svensson (), 0–2 Memet Alicov (), 0–3 Tony Svensson (), 1–3 Oscar Mauritzson (), 1–4 Daniel Nilsson (), 1–5 Tony Svensson (), 1–6 Tony Svensson (), 2–6 Joel Åberg ().

Degeberga GoIF–Treby IF 2–1
Mål: 0–1 Felix Kjäll (24), 1–1 Oliver Kjellkvist (50), 2–1 Oliver Kjellkvist (70).

Östanå Bruks IF–Östra Sönnarslövs IF 3–1
Mål: 1–0 Jonathan Rubin (7), 2–0 Måns Lilja (36), 2–1 Johan Tinné (55), 3–1 Jimmie Ljunggren (56).

Strömsborgs IF–Gärds Köpinge IF 2–7
Mål: 0–1 Dennis Knutsson (1), 1–1 Jeton Curri (4), 1–2 Dennis Knutsson (15), 2–2 Camille Nkezabera (34), 2–3 Max Sjöberg (47), 2–4 Bruno Miguel Figueiredo Tavares Abreu (58), 2–5 Dennis Knutsson (70), 2–6 Carl Bartosch (81), 2–7 Carl Bartosch (89). 

Dam

Division 3 Nordöstra Skåne

Åhus IF–Östanå Bruks IF 3–1
Mål: 1–0 Mikaela Ekberg (5), 2–0 Mikaela Ekberg (36), 2–1 Lina Schuller (68), 3–1 Louise Jarl Bergqvist (77).

Wä IF–Gualövs GoIF 5–1
Mål: 0–1 Martin Valentinsson (3), 1–1 Antonia Ljunggren (39), 2–1 Emelie Johnsson (56), 3–1 Antonia Ljunggren (67), 4–1 Josefine Arildsson (72), 5–1 Tilda Jeppsson (73).

IFK Osby–Gärds Köpinge IF 3–2
Mål: (Osby) Matilda Svensson 2, Wilma Nilsson. (Gärds Köpinge) Janni Schou, Maria Örmgård Persson.

Division 4 Nordöstra Skåne

Bjärnums GoIF/Hästveda IF–Vittskövle IF 2–2
Mål: 0–1 Frida Andersson (25), 1–1 Johanna Andersson (27), 1–2 Frida Andersson (47), 2–2 Malin Bertilsson (67).

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Ödet tog ex-förbundskaptenen till KFC

Studiekamraten från Tyskland lockade Atli Evaldsson till Kristianstad FC. ”Jag kan garanterat säga att det är mitt öde att träffa Serdar här”, säger islänningen.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.08:06, 23 september, 2017

Ödet tog ex-förbundskaptenen till KFC
Atli Evaldsson är ny huvudtränare i Kristianstad FC. Foto: Robert Rosén.

När Kristianstad FC inledde säsongen gjorde man det med en tränartrio bestående av Joakim Persson, Anders Swahn och Antonio Rojas. Numera är ingen av dem kvar. Sedan tidigare har Swahn och Rojas fått nya roller och under fredagseftermiddagen kom beskedet att Kristianstad FC sparkar Joakim Persson.

Som ersättare har föreningen plockat in islänningen Atli Edvaldsson, 60, som tillträder med omedelbar verkan.

– Vi befinner oss i ett utsatt läge och kände att något måste göras. Vi har haft de här kontakterna tidigare men det har inte varit aktuellt med den positionen. Jag har snarare sett till den enorma kompetens som Atli och Serdar har och att vi på något sätt ska hitta en lösning så att den kan komma till nytta till föreningen, säger Lars Åkerman, ordförande i Kristianstad FC, på presskonferensen och fortsätter:

– Nu har tabelläget förvärrats och efter senaste förlusten såg det farligt ut. Det här har varit i tankarna ett tag så det är inget överilat beslut. Det finns inga garantier för någonting men vi känner att kompetensen finns i laget och med den trygghet och tydlighet som jag tror att Serdar och Atli kan förmedla kommer vi avsluta den här säsongen bra.

LÄS MER: Sparkar tränaren: ”Bristande lojalitet”

Den nye Kristianstad FC-tränaren har en imponerande meritlista. Spelarkarriären bar ända till Bundesliga, där han gjorde nio säsonger och bland annat representerade Borussia Dortmund. Efter att skorna lagts på hyllan startade Atli Evaldsson en tränarkarriär och har bland annat hunnit med att träna Islands landslag (1999-2003). Vid sin sida kommer Evaldsson få Serdar Dayat och Besnik Llazani. Det trion framförallt trycker på att förändra är mentaliteten hos spelarna.

– Här finns många bra spelare. Jag har sett några matcher och de spelade väldigt, väldigt bra. Men de dödade inte matcherna. De spelar bra men de vinner inte matcherna. Och jag tror och hoppas att vi kan hitta den känslan – till att få dom att kämpa hårt och vara disciplinerade, säger Atli Evaldsson varpå Serdar Dayat fyller i:

– Vi måste kämpa för allt, för varenda liten yta på planen.

Det är just tack vare Serdar Dayat, som sedan i somras arbetar med att utveckla fotbollsorganisationen, som det kommer sig att Atli Evaldsson numera är tränare i Kristianstad FC. Dayat och Evaldsson tog nämligen tränarlicens i Tyskland samtidigt och när Serdar Dayat kom till Kristianstad uppstod idén om att ta kontakt med sin gamle kompanjon. När Dayat kontaktade Evaldsson, för att mötas upp i Köpenhamn, fick han dock en ordentlig överraskning.

– Jag fick ett telefonsamtal från Serdar där han sa att han var i Kristianstad och då sa jag att jag var i Kristianstad. Det är fantastiskt. En turkisk kille från Izmir och en isländsk kille från Reykjavik träffas här i Kristianstad, säger Atli Evaldsson.

Serdar Dayat, Lars Åkerman, Atli Evaldsson och Besnik Llazani. Foto: Robert Rosén.

Serdar Dayat, Lars Åkerman, Atli Evaldsson och Besnik Llazani.


Dotter till Atli
Evaldsson är ingen mindre än Kristianstads DFF:s Sif Atladottir, vilket förklarade varför Atli befann sig i Kristianstad. Snart kom en förfrågan om att involvera sig i Kristianstad FC – vilket nu alltså blivit till verklighet.

– Det känns helt fantastiskt för mig och Kristianstad FC att ha två Pro License-tränare (internationellt högsta tränarlicensen reds. anm.) i en division 1-klubb i Sverige. Det är helt enastående, säger Lars Åkerman och betonar att hans förhoppning är ett längre samarbete där Atli Evaldsson även ska vara involverad i ungdomsverksamheten.

Närmast kommer Atli Evaldsson från Danmark, där han främst arbetat med ungdomslagen i FC Öresund. Det senaste senioruppdraget var i isländska andraligan för tre år sedan och den meriterade islänningen är nu sugen på att komma igång i Kristianstad FC.

– Jag älskar att vara vid planen och arbeta med unga människor. Det är mitt öde. Jag kan garanterat säga att det är mitt öde att träffa Serdar här.

Kristianstad FC kommer för första gången ledas utav Evaldsson på lördagsförmiddagens träning.

Kontraktet med Atli Evaldsson sträcker sig över 2018.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KLART: KFC sparkar ”Jocke” Persson

Tränaren lämnar Kristianstad FC – islänning ersätter.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.16:22, 22 september, 2017

KLART: KFC sparkar ”Jocke” Persson
Joakim Persson lämnar Kristianstad FC. Foto: Mathilda Ahlberg/Bildbyrån.

Kristianstad FC meddelar att man med omedelbar medverkan valt att bryta med huvudtränaren Joakim Persson. Klubben meddelar att beslutet är en kombination utav sportsliga och ekonomiska skäl. Ordförande Lars Åkerman går även hårt åt Perssons uttalande i Kristianstadsbladet, tidigare i veckan.

– Med tanke på att Persson i måndagens Kristianstadsbladet gjort klart att han anser att klubben måste bestämma sig om den vill satsa på ungdomsverksamhet eller elitutveckling visar han en klart bristande lojalitet mot klubbens klart uttalade policy avseende utvecklingen, säger han till klubbens hemsida.

Som ersättare till ”Jocke” Persson kommer den meriterade islänningen Atli Edvaldsson, 60, in. Under sin aktiva spelarkarriär representerade han bland annat Borussia Dortmund och gjorde 70 landskamper för Island. Atli Edvaldsson var även förbundskapten för Island under åren 1999-2003.

Anställningen av Atli Edvaldsson har möjliggjorts tack vare klubbens sommaranställning av Serdar Dayat som ny fotbollschef. De bägge herrarna studerade nämligen tillsammans i Tyskland.

– Det är fantastiskt att Kristianstad FC, med så begränsade ekonomiska resurser, lyckats knyta till sig två internationellt högt meriterade tränare. Det visar att pengar ibland inte är allt och att kärleken till sporten, utmaningar, vänskap och Kristianstads attraktionskraft aldrig ska underskattas, säger Lars Åkerman till KFC:s webbplats.

Atli Evaldsson kommer tillsammans med Serdar Dayat och Besnik Llazani, som tillträdde som assisterande i somras, träna Kristianstad FC resten av säsongen.

Med sju återstående omgångar i Division 1 Södra parkerar Kristianstad FC på en niondeplats och har två poäng ner till nedflyttningsstrecket.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng