Ungt KFC krossade Landskrona i DM-kvarten

Kristianstad FC ställde upp med ett ungt lag mot Landskrona BoIS i DM-kvartsfinalen. Och de unga killarna imponerade.

Michael Olsson

Michael Olsson

Kl.21:12, 9 augusti, 2017

2 bilder
  • Omar Dampha gjorde 2–0-målet för KFC. Foto: Arkiv
    Omar Dampha gjorde 2–0-målet för KFC. Foto: Arkiv
  • Talangfulle Erik Eichmüller spelade elegant fram till KFC:s 5–2-mål. Foto: Robert Rosén
    Talangfulle Erik Eichmüller spelade elegant fram till KFC:s 5–2-mål. Foto: Robert Rosén

Det var två unga och B-lagsbetonade startelvor som kom till start i DM-kvartsfinalen mellan Kristianstad FC och Landskrona BoIS på Kristianstads IP under onsdagskvällen.

Och det var hemmalagets talangfulla trupp som visade framfötterna. Laget tog tidigt ledningen med 1–0 genom Andres Mansilla efter att ha blivit frispelad av Elias Andersson. Bortalaget var sedan nära att kvittera efter dryga kvarten, men en kanonräddning från Joel Hallgren gjorde att KFC behöll ledningen.

Istället kom 2–0 för Kristianstad när Omar Dampha tryckte in bollen, återigen med Andersson som framspelare.

2–0 stod sig till halvtidsvilan och det var KFC som hade dominerat den första halvleken. Och det dröjde inte länge innan hemmalaget gjort 3–0 i början på den andra halvleken, denna gång genom André Kamp.

Landskrona BoIS reducerade till 3–1, men när Andres Mansilla gjorde 4–1 i den 72:a minuten kändes matchen över. BoIS reducerade ytterligare en gång, men det var KFC som fick sista ordet när Mansilla fullbordade sitt hat-trick på tilläggstid, fint framspelad av Erik Eichmüller.

FaktaMatchfakta:

Kristianstads FC – Landskrona BoIS 4–2

1–0, Andres Mansilla
2–0, Omar Dampha
3–0, Andre Kamp
3–1, Filip Larsson
4–1, Andres Mansilla
4–2, Souleymane Traore
5–2, Andres Mansilla

KFC:s startelva: J Hallgren – T Verngren, K Svensson, B M Antonsson, E Eichmüller – M Kweder, A Bloom, E Andersson, A Kamp – A Mansilla, O Dampha

Inbytta: Saikou Jawneh, Joel Gerdes, Anton Johansson

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KLART: Det blir KFC-anfallarens nya klubb

Lämnade Kristianstads FC för en dryg vecka sen – nu har han gjort klart med en ny klubb.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.12:08, 16 december, 2017

KLART: Det blir KFC-anfallarens nya klubb
Emil Åberg. Foto: Eskilsminne IF

Emil Åberg bröt med Kristianstads FC för en dryg vecka sen. Nu har han gjort klart med en ny klubbadress. Åberg återvänder till Eskilsminne, som tog klivet upp i division 1 tidigare i höst.

– Eskils ser fram emot att jobba med Emil igen och det gläder oss att få se honom på Harlyckan igen. Med hans färdigheter på plan, sätt att vara och som en fin ambassadör för föreningen, är vi övertygade om att han kommer vara en viktig del av Eskils framfart i division 1 och framtid, skriver Eskilsminne på sin webbplats.

LÄS MER: KLART: Anfallare bryter kontraktet med KFC

Åberg noterades för tio mål under sin sejour i KFC.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

SILLY SEASON

Uppgifter: Sixten nära Superettanklubb

Sixten Mohlin uppges vara nära en flytt till Superettan.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.14:32, 14 december, 2017

Uppgifter: Sixten nära Superettanklubb
Sixten Mohlin ser ut att flytta till Varberg. Foto: Petter Arvidson/Bildbyrån.

Framtiden för Åhusgrabben Sixten Mohlin, 21, är oviss. De två senaste säsongerna har han varit utlånad från Malmö FF till Kristianstad FC men någon fortsättning i KFC ser det inte ut att bli.

– Malmö FF har många duktiga målvakter och det är inte intressant att slåss om en andraplats. Då är det bättre för mig att bli utlånad och få speltid. Jag har sett mig om efter alternativ på högre nivå än division 1 i Sverige, säger Sixten Mohlin till Kristianstadsbladet.

LÄS MER: Skyttekungen förlänger med KFC: ”Har hjärtat i stan”

Istället uppger Kristianstadsbladet att Sixten Mohlin kommer flytta till Superettan och göra ”Jocke” Persson, Albert Ejupi och Nahom Girmai sällskap i Kristianstadskolonin Varbergs BoIS.

– Det är mer än vad jag visste (skratt). Varberg är säkert en jättetrevlig klubb, säger Mohlin till tidningen.

De två senaste säsongerna har Sixten Mohlin vaktat målet i 50 av KFC:s 52 seriematcher.

Tidigare i dag meddelade Varbergs BoIS att man släpper sina två målvakter Peter Dahlberg och Joakim Wulff, vilket innebär att man enbart har oprövade Milos Vrsaljko kvar på målvaktssidan.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

SILLY SEASON

Skyttekungen förlänger med KFC: ”Har hjärtat i stan”

Anfallsstjärnan förblir Kristianstad FC trogen.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.11:07, 14 december, 2017

Skyttekungen förlänger med KFC: ”Har hjärtat i stan”
Andreas Grahm stannar i Kristianstad FC. Foto: Matilda Ahlberg/Bildbyrån.

Den gångna säsongen blev det 14 mål framåt för Andreas Grahm, 30, som därmed vann den interna skytteligan i Kristianstad FC. Nu står det klart att anfallaren stannar i klubben. Grahm har nämligen signerat ett nytt tvåårskontrakt med Kristianstad FC.

– Det känns otroligt skönt att det äntligen är klart. Grahm är en av våra absoluta nyckelspelare och han ger alltid allt för laget. Precis en sådan spelare som vi vill ha i vårt lag, säger Serdar Dayat, fotbollsansvarig i Kristianstad FC, till klubbens hemsida.

LÄS MER: KLART: Försvarare återvänder till KFC

Intresset för 30-åringen har varit stort den senaste tiden. Konkurrenten Mjällby AIF har varit i kontakt med Grahm – liksom moderklubben Nosaby IF, Ifö/Bromölla IF och minst en av Hässleholmsföreningarna.

– Det var många fina erbjudanden, men jag har hjärtat i stan och Kristianstad är klubben för mig. Det är här jag helst vill spela. Jag har fått ett mycket bra intryck av Serdar Dayat och Atli Edvaldsson och det verkar vara ett mycket kunnigt och erfaret par, säger Andreas Grahm.

Spelarna som fortsatt har utgående kontrakt med Kristianstad FC är Fredrik Widlund, Joel Hallgren och Truls Verngren. Dessutom råder det fortsatt osäkerhet kring Sixten Mohlins och Erik Eichmüllers vara eller icke-vara i klubben 2018.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

SILLY SEASON

Officiellt: Swärdh blir sportchef i Superettanklubben

Åhusbon går från tränare till sportchef.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.10:06, 13 december, 2017

Officiellt: Swärdh blir sportchef i Superettanklubben
Peter Swärdh, som inledde karriären i IFK Hässleholm och numera bor i Åhus, är klar för Landskrona BoIS. Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån.

Peter Swärdh, 52, boende i Åhus, har en lång tränarkarriär i elitfotbollen bakom sig. Sedan han fick lämna Kalmar FF i somras har han dock varit arbetslös – men nu har Swärdh hittat ett nytt uppdrag.

Superettan-nykomlingen Landskrona BoIS meddelar nämligen att Peter Swärdh tar över som sportchef i klubben.

”Tanken är att Peter Swärdh på kort sikt kommer att prioritera arbetet med att skapa en stark trupp inför Superettan  2018. parallellt kommer han att lägga mycket tid på att lära känna organisationen i BoIS. På lång sikt blir det en viktig uppgift att stärka fotbollsnätverket kring BoIS såväl lokalt som nationellt”, skriver Landskrona BoIS på sin hemsida.

Kontraktet med Landskrona börjar gälla den 1 januari.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

SILLY SEASON

KLART: Försvarare återvänder till KFC

Vinterns andra nyförvärv är klart. ”Ett riktigt bra tillskott”, säger Serdar Dayat.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.09:26, 13 december, 2017

KLART: Försvarare återvänder till KFC
Fabian Velander är KFC:s andra nyförvärv. Foto: Kollage/Bildbyrån.

Efter den senaste veckans spelarförluster har Kristianstad FC nu presenterat vinterns andra nyförvärv. Från Nosaby IF ansluter 19-årige försvararen Fabian Velander – som därmed återvänder till KFC efter ett halvår.

– Jag kände att jag behövde en ny utmaning och ville spela seniorfotboll. Jag tränade hela sommaren med IFK Hässleholm, men sen hörde Nosaby av sig och då valde jag att skriva på för dom. Det ångrar jag inte, jag fick mycket speltid, säger Fabian Velander till KFC:s hemsida.

LÄS MER: KLART: Anfallare bryter kontraktet med KFC

Försvararen, med Åsums BK som moderklubb, har tidigare tre säsonger i Kristianstads FF:s/Kristianstad FC:s U19-lag bakom sig. Efter en halv säsong i division 3 får han så nu chansen i KFC:s seniorlag.

– Fabian har en mycket bra vänsterfot och det är en kille från stan, med helt rätt attityd. Jag tror att han kommer att utvecklas mycket nästa säsong. Ett riktigt bra tillskott i truppen, säger Serdar Dayat, fotbollsansvarig i KFC.

Tidigare i vinter har Kristianstad FC gjort klart med ännu en återvändande tonåring. Max Rundqvist från Hanaskogs IS blev nämligen det första nyförvärvet.

Bland spelare som lämnar KFC uppger Kristianstadsbladet att det nu är klart att anfallaren Andres Mansilla, 21, återvänder till Argentina.

FaktaSilly Season i Kristianstad FC 2018
In:
Max Rundqvist (Hanaskogs IS) och Fabian Velander (Nosaby IF)
Ut:
Omar Dampha (Mjällby AIF), Albert Ejupi (Varbergs BoIS), Nahom Girmai (Varbergs BoIS), Emil Åberg (Klubb ej klar) och Andres Mansilla (Argentina)

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng