Kristianstad-tjej utbytt när Sverige föll

Under gårdagen spelade Sverige den sista gruppspelsmatchen i fotbolls-EM. Som bekant återfanns två spelare med kopplingar till Kristianstad i den svenska truppen.

Filip Edvardsson

Filip Edvardsson

Kl.09:05, 26 juli, 2017

Kristianstad-tjej utbytt när Sverige föll
Foto: Carl Sandin/Bildbyrån

Italien stod för motståndet i EM:s sista gruppspelsmatch för det svenska damlandslaget. I Sveriges startelva återfanns den Kristianstad-födde och forna KDFF spelaren Kosovare Asllani som startade på högermittfältet. För lagkaptenen och mittbacken Nilla Fischer, som även hon har ett förflutet i Kristianstad, blev det en bänkplats. Det skulle senare visa sig att hon behövts på planen.

Förutsättningarna var solklara. Vann Sverige, samtidigt som Tyskland inte tog en storvinst mot grupptrean Ryssland, skulle de vinna gruppen. Dessvärre ville jumbon Italien annorlunda då de kom ut som ett helt nytt lag jämfört med tidigare matcher.

Sverige hamnade i underläge redan tre minuter in i matchen efter klumpigt försvarsspel. Anfallaren Stina Blackstenius lyckades dock ordna en straff som Lotta Schelin förvaltade. Dessvärre för Sveriges del lyckades Italien återta ledningen fem minuter innan halvlek. 1-2 underläget i halvlek var ett faktum.

Efter en blek insats från Kosovare Asllani, där hon hade det tufft på sin högerkant mot Italiens snabba vänsterback, blev hon utbytt i halvlek.

Det skulle dock bara dröja ett par minuter in i andra halvlek innan Stina Blackstenius kvitterade efter en fin volleyträff med vänster-foten. Därefter dominerade Sverige matchen och radade upp chans efter chans. Dessvärre var det Italien som skulle dra det längsta strået. Efter 85 minuter tryckte de in 2-3 som skulle visa sig bli segermålet.

Samtidigt som Tyskland vann med 2-0 innebar det att Sverige slutade tvåa i gruppen. Nu väntar hemmanationen Holland i slutspelet.

Nilla Fischer blev kvar på bänken hela matchen igenom.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KLART: Det blir KFC-anfallarens nya klubb

Lämnade Kristianstads FC för en dryg vecka sen – nu har han gjort klart med en ny klubb.

Jesper Hallberg

Jesper Hallberg

Kl.12:08, 16 december, 2017

KLART: Det blir KFC-anfallarens nya klubb
Emil Åberg. Foto: Eskilsminne IF

Emil Åberg bröt med Kristianstads FC för en dryg vecka sen. Nu har han gjort klart med en ny klubbadress. Åberg återvänder till Eskilsminne, som tog klivet upp i division 1 tidigare i höst.

– Eskils ser fram emot att jobba med Emil igen och det gläder oss att få se honom på Harlyckan igen. Med hans färdigheter på plan, sätt att vara och som en fin ambassadör för föreningen, är vi övertygade om att han kommer vara en viktig del av Eskils framfart i division 1 och framtid, skriver Eskilsminne på sin webbplats.

LÄS MER: KLART: Anfallare bryter kontraktet med KFC

Åberg noterades för tio mål under sin sejour i KFC.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

SILLY SEASON

Uppgifter: Sixten nära Superettanklubb

Sixten Mohlin uppges vara nära en flytt till Superettan.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.14:32, 14 december, 2017

Uppgifter: Sixten nära Superettanklubb
Sixten Mohlin ser ut att flytta till Varberg. Foto: Petter Arvidson/Bildbyrån.

Framtiden för Åhusgrabben Sixten Mohlin, 21, är oviss. De två senaste säsongerna har han varit utlånad från Malmö FF till Kristianstad FC men någon fortsättning i KFC ser det inte ut att bli.

– Malmö FF har många duktiga målvakter och det är inte intressant att slåss om en andraplats. Då är det bättre för mig att bli utlånad och få speltid. Jag har sett mig om efter alternativ på högre nivå än division 1 i Sverige, säger Sixten Mohlin till Kristianstadsbladet.

LÄS MER: Skyttekungen förlänger med KFC: ”Har hjärtat i stan”

Istället uppger Kristianstadsbladet att Sixten Mohlin kommer flytta till Superettan och göra ”Jocke” Persson, Albert Ejupi och Nahom Girmai sällskap i Kristianstadskolonin Varbergs BoIS.

– Det är mer än vad jag visste (skratt). Varberg är säkert en jättetrevlig klubb, säger Mohlin till tidningen.

De två senaste säsongerna har Sixten Mohlin vaktat målet i 50 av KFC:s 52 seriematcher.

Tidigare i dag meddelade Varbergs BoIS att man släpper sina två målvakter Peter Dahlberg och Joakim Wulff, vilket innebär att man enbart har oprövade Milos Vrsaljko kvar på målvaktssidan.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

SILLY SEASON

Skyttekungen förlänger med KFC: ”Har hjärtat i stan”

Anfallsstjärnan förblir Kristianstad FC trogen.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.11:07, 14 december, 2017

Skyttekungen förlänger med KFC: ”Har hjärtat i stan”
Andreas Grahm stannar i Kristianstad FC. Foto: Matilda Ahlberg/Bildbyrån.

Den gångna säsongen blev det 14 mål framåt för Andreas Grahm, 30, som därmed vann den interna skytteligan i Kristianstad FC. Nu står det klart att anfallaren stannar i klubben. Grahm har nämligen signerat ett nytt tvåårskontrakt med Kristianstad FC.

– Det känns otroligt skönt att det äntligen är klart. Grahm är en av våra absoluta nyckelspelare och han ger alltid allt för laget. Precis en sådan spelare som vi vill ha i vårt lag, säger Serdar Dayat, fotbollsansvarig i Kristianstad FC, till klubbens hemsida.

LÄS MER: KLART: Försvarare återvänder till KFC

Intresset för 30-åringen har varit stort den senaste tiden. Konkurrenten Mjällby AIF har varit i kontakt med Grahm – liksom moderklubben Nosaby IF, Ifö/Bromölla IF och minst en av Hässleholmsföreningarna.

– Det var många fina erbjudanden, men jag har hjärtat i stan och Kristianstad är klubben för mig. Det är här jag helst vill spela. Jag har fått ett mycket bra intryck av Serdar Dayat och Atli Edvaldsson och det verkar vara ett mycket kunnigt och erfaret par, säger Andreas Grahm.

Spelarna som fortsatt har utgående kontrakt med Kristianstad FC är Fredrik Widlund, Joel Hallgren och Truls Verngren. Dessutom råder det fortsatt osäkerhet kring Sixten Mohlins och Erik Eichmüllers vara eller icke-vara i klubben 2018.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

SILLY SEASON

Officiellt: Swärdh blir sportchef i Superettanklubben

Åhusbon går från tränare till sportchef.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.10:06, 13 december, 2017

Officiellt: Swärdh blir sportchef i Superettanklubben
Peter Swärdh, som inledde karriären i IFK Hässleholm och numera bor i Åhus, är klar för Landskrona BoIS. Foto: Jonas Ljungdahl/Bildbyrån.

Peter Swärdh, 52, boende i Åhus, har en lång tränarkarriär i elitfotbollen bakom sig. Sedan han fick lämna Kalmar FF i somras har han dock varit arbetslös – men nu har Swärdh hittat ett nytt uppdrag.

Superettan-nykomlingen Landskrona BoIS meddelar nämligen att Peter Swärdh tar över som sportchef i klubben.

”Tanken är att Peter Swärdh på kort sikt kommer att prioritera arbetet med att skapa en stark trupp inför Superettan  2018. parallellt kommer han att lägga mycket tid på att lära känna organisationen i BoIS. På lång sikt blir det en viktig uppgift att stärka fotbollsnätverket kring BoIS såväl lokalt som nationellt”, skriver Landskrona BoIS på sin hemsida.

Kontraktet med Landskrona börjar gälla den 1 januari.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

SILLY SEASON

KLART: Försvarare återvänder till KFC

Vinterns andra nyförvärv är klart. ”Ett riktigt bra tillskott”, säger Serdar Dayat.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.09:26, 13 december, 2017

KLART: Försvarare återvänder till KFC
Fabian Velander är KFC:s andra nyförvärv. Foto: Kollage/Bildbyrån.

Efter den senaste veckans spelarförluster har Kristianstad FC nu presenterat vinterns andra nyförvärv. Från Nosaby IF ansluter 19-årige försvararen Fabian Velander – som därmed återvänder till KFC efter ett halvår.

– Jag kände att jag behövde en ny utmaning och ville spela seniorfotboll. Jag tränade hela sommaren med IFK Hässleholm, men sen hörde Nosaby av sig och då valde jag att skriva på för dom. Det ångrar jag inte, jag fick mycket speltid, säger Fabian Velander till KFC:s hemsida.

LÄS MER: KLART: Anfallare bryter kontraktet med KFC

Försvararen, med Åsums BK som moderklubb, har tidigare tre säsonger i Kristianstads FF:s/Kristianstad FC:s U19-lag bakom sig. Efter en halv säsong i division 3 får han så nu chansen i KFC:s seniorlag.

– Fabian har en mycket bra vänsterfot och det är en kille från stan, med helt rätt attityd. Jag tror att han kommer att utvecklas mycket nästa säsong. Ett riktigt bra tillskott i truppen, säger Serdar Dayat, fotbollsansvarig i KFC.

Tidigare i vinter har Kristianstad FC gjort klart med ännu en återvändande tonåring. Max Rundqvist från Hanaskogs IS blev nämligen det första nyförvärvet.

Bland spelare som lämnar KFC uppger Kristianstadsbladet att det nu är klart att anfallaren Andres Mansilla, 21, återvänder till Argentina.

FaktaSilly Season i Kristianstad FC 2018
In:
Max Rundqvist (Hanaskogs IS) och Fabian Velander (Nosaby IF)
Ut:
Omar Dampha (Mjällby AIF), Albert Ejupi (Varbergs BoIS), Nahom Girmai (Varbergs BoIS), Emil Åberg (Klubb ej klar) och Andres Mansilla (Argentina)

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng