GULDEXTRA

Här är IFK Kristianstads guldmakare

IFK Kristianstad besegrade Alingsås HK med 31-25 och blev därmed Svenska Mästare för tredje året i rad. Här är spelarna bakom SM-guldet 2016/2017.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.18:27, 27 maj, 2017

Här är IFK Kristianstads guldmakare
IFK Kristianstad vann SM-guld för tredje året i rad. Foto: Ludvig Thunman/Bildbyrån.

Grundserien:
Leo Larsson, 32 matcher/37% i räddningsprocent.
Nebojsa Simic, 32 matcher/41% i räddningsprocent

Albin Lagergren, 28 matcher/97 mål.
Alexander Tatarintsev, 17 matcher/6 mål.
Alfred Olsson, 2 matcher/0 mål.
Arnar Freyr Arnarsson, 31 matcher/52 mål.
Carl Möllerström, 1 match/0 mål.
Emil Schuster, 10 matcher/1 mål.
Filip Andersson Moberg, 1 match/0 mål.
Gunnar Stein Jonsson, 31 matcher/53 mål.
Gustav Mogensen, 2 matcher/1 mål.
Inge Aas Eriksen, 23 matcher/15 mål.
Jerry Tollbring, 31 matcher/119 mål.
Johannes Larsson, 32 matcher/43 mål.
Mario Lipovac, 31 matcher/54 mål.
Olafur Gudmundsson, 30 matcher/103 mål.
Philip Henningsson, 31 matcher/66 mål.
Pär Möllerberg, 2 matcher/0 mål.
Richard Hanisch, 31 matcher/50 mål.
Stig-Tore Moen Nilsen, 27 matcher/89 mål.
Tim Sörensen, 32 matcher/65 mål.
Viktor Hallén, 32 matcher/65 mål.

LÄS MER: IFK Kristianstad är Svenska Mästare

Slutspelet (Exkl. final):
Leo Larsson, 7 matcher/41% i räddningsprocent.
Nebojsa Simic, 7 matcher/33% i räddningsprocent.

Albin Lagergren, 7 matcher/18 mål.
Arnar Freyr Arnarsson, 7 matcher/17 mål.
Gunnar Stein Jonsson, 7 matcher/10 mål.
Inge Aas Eriksen, 7 matcher/7 mål.
Jerry Tollbring, 7 matcher/31 mål.
Johannes Larsson, 7 matcher/5 mål.
Mario Lipovac, 7 matcher/13 mål.
Olafur Gudmundsson, 7 matcher/14 mål.
Philip Henningsson, 7 matcher/26 mål.
Richard Hanisch, 7 matcher/9 mål.
Stig-Tore Moen Nilsen, 7 matcher/25 mål.
Tim Sörensen, 7 matcher/38 mål.
Viktor Hallén, 7 matcher/4 mål.

LÄS MER: Här firar IFK guldet med supportrarna

Final:
Leo Larsson 1 match/0% i räddningsprocent.
Nebojsa Simic 1 match/41% i räddningsprocent.

Albin Lagergren 1 match/5 mål.
Arnar Freyr Arnarsson 1 match/0 mål.
Gunnar Stein Jonsson 1 match/2 mål.
Inge Aas Eriksen 1 match/0 mål.*
Jerry Tollbring 1 match/10 mål.
Johannes Larsson 1 match/0 mål.*
Mario Lipovac 1 match/2 mål.
Olafur Gudmundsson 1 match/4 mål.
Philip Henningsson 1 match/1 mål.
Richard Hanisch 1 match/0 mål.
Stig-Tore Moen Nilsen 1 match/1 mål.
Tim Sörensen 1 match/5 mål.
Viktor Hallén 1 match/0 mål.

* Johannes Larsson och Inge Aas Eriksen var med i matchtruppen i finalen men spelade ej.

Fotnot: Matchsiffror gäller då spelarna varit med i truppen, vilket innebär att de nödvändigtvis inte spelat i alla matcher. Siffrorna är hämtade från Handbollsligan.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Banke glänste – när Sverige vann åttondelen

IFK Kristianstad-målvakten Gustaf Banke imponerade när Sverige gick till kvartsfinal i VM.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.14:37, 16 augusti, 2017

Banke glänste – när Sverige vann åttondelen
VM-kvartsfinal väntar härnäst för IFK Kristianstad-spelarna Gustaf Banke och Anton Persson. Foto: IFK Kristianstad.

Efter två vinster och tre förluster i gruppspelet avancerade Sverige vidare till åttondelsfinal, vid U19-VM i Georgien. Vid lunchtid på onsdagen väntade ett nordiskt åttondelsderby mot Island, där Sverige segrade med 31-26 och därmed är klara för kvartsfinal.

På förbundets hemsida beskrivs IFK Kristianstads målvaktstalang Gustaf Banke som en av de mer framträdande spelarna i det svenska laget. Förra året åkte Sverige ut mot Island i EM, när just Gustaf Banke saknades. I dag medverkade dock Åhus-killen – och imponerade stort.

”Nu kunde Sverige bocka av en av faktorerna för lyckade vinna-eller-försvinna-tillfällen, en riktigt het målvakt. Banke blev en skräck för Island i avslutsögonblicken, fick upp händerna som skydd både för sig själv och målet när Island vådasköt som värst.”, skriver handbollsförbundet.

Framåt noterades IFK Kristianstads andra VM-bidrag, Anton Persson, för ett mål. Vilket även IFK Kristianstad-nyförvärvet Ludvig Jurmala-Åström mäktade med.

För Sveriges del väntar härnäst kvartsfinal under morgondagen, där det ännu inte står klart om Kroatien eller Slovenien står för motståndet.

FaktaSveriges matcher i U19-VM
Gruppspel:
8/8: Sverige 23-20 Norge
10/8: Egypten 26-20 Sverige
11/8: Danmark 29-26 Sverige
13/8: Sverige 21-29 Frankrike
14/8: Sverige 28-20 Bahrain

Åttondelsfinal:
16/8: Island 26-31 Sverige

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KFC prisas – för satsningen på ungdomar

I den andra omgången av ungdomsbonusen i Division 1 kom Kristianstad FC tvåa.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.13:05, 16 augusti, 2017

KFC prisas – för satsningen på ungdomar
André Kamp är en av tre tonåringar som fått speltid i Kristianstad FC under ungdomsbonusens andra delomgång. Foto: Petter Arvidson/Bildbyrån.

Division 1-serierna har årligen Svenska Spels Ungdomsbonus, där lagen premieras i ju högre utsträckning de använder sig av tonåringar under matcherna. I den andra delomgången, som sträcker sig från omgång 7-12, slutade Kristianstad FC på en andraplats i ungdomsbonusen. Någonting som innebär att föreningen tilldelas 10 500 kronor.

– Vi har många unga duktiga spelare och det är självklart att vi ska satsa vidare på dom. Framtiden ser mycket ljus ut, säger Kristianstad FC:s sportchef Anders Swahn till klubbens hemsida.

Under omgångarna som den andra ungdomsbonusen avser var André Kamp en av blott tre tonåringar i division 1 som spelade samtliga matcher, medan Omar Dampha fått gott om speltid och Erik Eichmüller debuterat.

Totalt fick Kristianstad 16 poäng i ungdomsbonusens delomgång 2, vilket var lika mycket som Vasalunds IF. Allra mest poäng skramlade Ängelholms FF ihop, med hela 30 poäng.

Fotnot: I ungdomsbonusens första delomgång blev Kristianstad delad sexa, på 13 poäng. Något som innebar att man blev utan prispengar.

FaktaSvenska Spels Ungdomsbonus
Var gång division 1-klubbarna spelar med en tonåring (i år spelare födda 1998 eller senare) tilldelas de poäng. Där en startspelare ger två poäng och en inhoppare ger en poäng.

Ungdomsbonusen delas upp i de fyra delomgångarna 1-6, 7-12, 13-18 och 19-24. Vid slutet av säsongen slås sedan klubbarnas sammanlagda poäng ihop, för att ge en slutlig vinnare av ungdomsbonusen.

De fem lag som har högst poäng i varje delomgång, och alltså har spelat flitigast med tonåringar under just den perioden premieras då med med en summa mellan 15 000-3 000 kronor, beroende på hur högt de placerar sig.

Efter omgång 24 räknas den totala poängen under säsongen ihop och de fem lag med högst poäng tilldelas då en summa mellan 50 000 kronor och 10 000 kronor.

Fakta: Ettanfotboll.

Här fick Kristianstad FC sina 16 poäng:
Omgång 7: FC Rosengård 0-1 Kristianstad FC
2 poäng: André Kamp.

Omgång 8: Kristianstad FC 0-2 Ljungskile SK
1 poäng: André Kamp.

Omgång 9: Mjällby AIF 2-1 Kristianstad FC
2 poäng: André Kamp.

Omgång 10: Kristianstad FC 3-0 Ängelholms FF
2 poäng: André Kamp.
1 poäng: Erik Eichmüller och Omar Dampha.

Omgång 11: Qviding FIF 0-0 Kristianstad FC
2 poäng: André Kamp.
1 poäng: Erik Eichmüller och Omar Dampha.

Omgång 12: Kristianstad FC 2-3 Utsiktens BK
2 poäng: Omar Dampha.
1 poäng: André Kamp.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

IFK Kristianstad värvar från Allsvenskan

IFK Kristianstad har gjort klart med en ny mittsexa.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.11:12, 16 augusti, 2017

IFK Kristianstad värvar från Allsvenskan
Ludvig Jurmala är klar för IFK Kristianstad. Foto: Avdo Bilkanovic/Bildbyrån & Tyresö Handboll.

På onsdagsförmiddagen presenterade IFK Kristianstad sitt senaste nyförvärv. Det rör sig om mittsexan Ludvig Jurmala, 18, från allsvenska Tyresö.

– ”Ludde” är en spelare som har framtiden för sig. Med sin storlek och vilja tror vi väldigt mycket på honom kommande säsonger, säger IFK Kristianstads sportchef Jesper Larsson i ett pressmeddelande.

Under försäsongen har Ludvig Jurmala varit och tränat med IFK Kristianstad och parterna har nu kommit överens om ett treårsavtal, vilket dock börjar gälla först sommaren 2018.

– Nu får han möjlighet att utvecklas ytterligare i Allsvenskan under den här säsongen för att sedan ansluta permanent i juli 2018. Vår förhoppning är att han kommer ner vid ytterligare tillfällen för att träna med oss innan kontraktet börjar gälla, säger Jesper Larsson.

För närvarande befinner sig Ludvig Jurmala på U19-VM i Georgien, där Sverige senare i dag ställs mot Island i åttondelsfinalen.

– Att få komma till den klubb i Sverige som har den största ambitionerna och ett fantastiskt intresse känns både spännande, inspirerande och nervöst. IFK Kristianstad vill hela tiden vinna SM-Guld och vara med i Champions League. Det är en möjlighet i livet och den vill jag absolut ta, säger mittsexan om övergången.

Ludvig Jurmala har förutom Tyresö även representerat HK Tyrold och Silwing/Troja i sin karriär.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

BONNAMATCHEN

25 år efter allsvenska debuten – spelar i Division 3

I början av 1990-talet spelade hon allsvensk fotboll i Wä IF. Numera är det spel i division 3 med Gärds Köpinge IF som gäller för Maria Örmgård Perssons del. ”Det blir en chans till”, säger hon.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.10:32, 16 augusti, 2017

25 år efter allsvenska debuten – spelar i Division 3
Numera huserar Maria Örmgård Persson på mittfältet i Gärds Köpinge IF. Foto: Robert Rosén.

Innan sammanslagningen till Kristianstad/Wä DFF (i dag Kristianstads DFF) var det Wä IF som var det stora laget i regionen. Totalt gjorde man sex säsonger i Damallsvenskan på 1990-talet, där Maria Örmgård Persson under flera säsonger var en del av laget.

– Jag kom till Wä säsongen -92. Sen spelade jag då fram till säsongen -98. När man slog ihop Kristianstad/Wä-tjejerna slutade jag. Då hade jag tänkt att det var slut med fotbollen, berättar den i dag 42-åriga Maria Örmgård Persson.

Ett avslut blev det också. I 17 år. Men så 2015 började en comeback i Gärds Köpinge IF, vilken nu är inne på sitt tredje år. Det i samband med den återförening det gamla Wä IF-laget gjorde i samband med klubbens 80-årsjubileum.

– Då tänkte jag att ”Nu jädrar ska jag gå ner lite i vikt. Barnen ska inte behöva skämmas för mig”. Så då började jag träna lite här, för jag hade en kompis som tränade här, förklarar Maria Örmgård Persson.

Saga Jontoft (Åhus) och Maria Örmgård Persson (Gärds Köpinge). Foto: Robert Rosén.

Mot Åhus var duellerna många med jättetalangen Saga Jontoft – som är lika gammal som Marias äldsta son. Foto: Robert Rosén.


Vad som till
en början bara var tänkt som lite träning utvecklades snart till några matcher 2015, då Gärds Köpinge IF hade brist på folk. Det födde också ett sug som gjorde att Maria fortsatt spela 2016 – då Gärds Köpinge IF avancerade från fyran till trean – och nu även 2017.

– Det är ju kul. Det blir en chans till, om man säger som så, som jag inte hade räknat med. Men sen blir man lite frustrerad. För man är inte så säker som man har varit. Men efter 17 års uppehåll tycker jag ändå… Nu har vi ju spelat en halv säsong, så nu har man kommit in lite mer i tempot. Det var rätt så tufft där i början. Man gick och drösslade med bollen och trodde man hade världens tid. Det är ju stor skillnad mellan trean och fyran, så är det bara.

Vad är det som driver dig nu då?
– Att ändå fortsätta? Nu är ju målet här att vi ska stanna kvar. Jag vill avsluta i Gärds Köpinge och försöka hjälpa till så att de kan spela i trean nästa år också. Det är min och lagets ambition, naturligtvis.

Även om Maria Örmgård Perssons karriär låg på hyllan i 17 års tid sticker hennes ålder inte ut i Gärds Köpinge IF, då det finns gott om rutinerade rävar i laget.

– Vi är väl äldst i trean, säger hon med ett skratt och fortsätter:

– Nej jag vet inte. Jag är väl äldst. Sen har vi en till, som är med som spelande tränare, Sanne (Susanne Haggren reds. anm.). Men visst, det är många som är över 30, mot 35-snåret. Sen har vi några unga tjejer med. Det är allt från -02 upp till född -71.

Maria Örmgård Persson (Gärds Köpinge). Foto: Robert Rosén.

Gärds Köpinge IF är nykomlingar i trean. Foto: Robert Rosén.


Som nykomling
i Division 3 Nordöstra har Gärds Köpinge IF haft en tuff säsong. Under tisdagen inkasserades förlust nummer nio, i derbyt mot Åhus IF. Än så länge håller man sig dock ovanför kvalstrecket, i kraft av bättre målskillnad än Tyringe IF.

– Vi har fått några nya spelare, så jag tycker ändå förstauppställningen är riktigt bra faktiskt. Om vi får till det. Innan uppehållet vann vi ju med 2-1 mot Wä. Då tycker jag att vi gjorde en jättebra match och det var helt välförtjänt. Wä är ju ett bra lag, med unga tjejer som verkligen har framtiden för sig.

– Så nej, jag ser positivt på hösten. Hoppas vi ska kunna ge andra lag, lite högre upp, en match. Man ska inte räkna bort Gärds Köpinge. Det ska inte bli lätt att möta oss.

Klart är att Maria Örmgård Persson inte ser något annat än ett nytt kontrakt i trean, för Gärds Köpinges del. Sen? Då är det dags att lägga skorna på hyllan. Igen.

– Egentligen har jag inte spelat på 17 år, fram till 2015. Så jag är långt ifrån mitt forna jag. Så det blir denna säsongen med, sen får det vara bra, säger hon bestämt.

FaktaNamn: Maria Örmgård Persson.
Ålder: 42.
Bor: Öllsjö.
Familj: Man och två barn.
Gör: Arbetsterapeut på strokeenheten på CSK.
Klubbar: Mörrums GoIS (moderklubb), Ronneby BK, Wä IF och Gärds Köpinge IF.
Kuriosa: Gjorde fyra allsvenska säsonger med Wä IF på 1990-talet (1992-1994 & 1998).

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

BONNAMATCHEN

Tidiga mål avgjorde derbyt

Matchuret hade inte ens hunnit upp på sex minuter innan Åhus IF hade ryckt åt sig en 2-0-ledning. Ett underläge som Gärds Köpinge IF aldrig förmådde att hämta sig ifrån. ”Det blev uppförsbacke direkt”, säger Gärds Köpinge-mittfältaren Maria Örmgård Persson.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.07:31, 16 augusti, 2017

Tidiga mål avgjorde derbyt
Maria Örmgård Perssons Gärds Köpinge räckte inte till mot Saga Jontofts Åhus. Foto: Robert Rosén.

Det var toppen mot botten i derbyt på Gärds Köpinge IP under tisdagskvällen. Medan Åhus IF inför matchen parkerade på en andraplats var det enbart målskillnad som höll Gärds Köpinge IF ovanför nedflyttningsstrecket. Det var också topplaget Åhus som skulle ta kommandot direkt. Redan i den första minuten lyckades skyttedrottningen Therese Carlsson komma loss och rulla in 1-0 till bortalaget.

2-0-målet lät sedan inte vänta på sig. I den sjätte matchminuten hittade nämligen Louise Jarl Bergqvist in till Therese Carlsson, som strax utanför straffområdet kunde prickskjuta in sitt andra mål för kvällen.

Sofie Magnusson (Gärds Köpinge) och Therese Carlsson (Åhus). Foto: Robert Rosén.

Therese Carlsson (grönt) gjorde matchens två första mål. 

 

– Det blev uppförsbacke direkt. Hade vi kunnat hålla 0-0 en bit in hade det blivit lite mer grus i maskineriet för deras del. De hade blivit lite stressade. Men det får vi ju inte. Det var likadant i Åhus i våras, då fick de två snabba mål. Det är lite oskärpa. Vi får vara lite mer på hugget i början, här framöver, säger Gärds Köpinge-veteranen Maria Örmgård Persson.

Efter de två tidiga målen avtog dock nättrasslet och istället jämnade spelet ut sig. Det var dock Åhus IF som ständigt var det farligare laget och radade upp chanser. Tack vare ribban och bra målvaktsspel av Maria Schön kunde dock 0-2 stå sig första halvlek ut.

– De första 20 är vi lite skakiga. De får två ganska lätta mål. Sen tycker jag ändå vi jobbar upp oss, i första halvlek. Vi försöker, kämpar och ligger på. De har otroligt många chanser Åhus, men de har lite svårt att göra mål. Så jag tycker ändå vi får vara nöjda, att vi försökt stå upp, säger Maria Örmgård Persson.

Saga Jontoft (Åhus). Foto: Robert Rosén.

Saga Jontoft gjorde en pigg insats. Foto: Robert Rosén.


Den andra halvleken
fortsatte ungefär som den första hade gjort. Stundtals jämnt spelmässigt, men med ett Åhus som skapade chans på chans utan att få utdelning. Så såg det ut ända fram till den 87:e matchminuten, då U-landslagsspelaren Saga Jontoft gjorde ett ryck längs högerkanten och levererade ett inlägg som Ida Lundin bara kunde rulla in till slutresultatet 3-0.

– Vi är inte helt ofarliga. Vi har ändå boll på deras planhalva, sen kommer vi inte riktigt hela vägen in. Men det bådar ändå gott tycker jag, för Åhus är ett otroligt bra lag. De har väl inte så många spelare kvar sen vi mötte dem ifjor. Vi hoppas på en bra höstsäsong här, säger Maria Örmgård Persson.

Segern gör att Åhus IF även övertar serieledningen i Division 3 Nordöstra, då man har två måls bättre målskillnad än Hanaskogs IS/IFK Knislinge. För Gärds Köpinge IF är det alltjämnt en bättre målskillnad som håller laget ovanför Tyringe IF på nedflyttningsplats.

FaktaBetygsättning av Gärds Köpinge IF 0-3 Åhus IF
Betygen delas ut enligt skalan 1-5. Där 1 är underkänt, 2 är godkänt, 3 är bra, 4 är mycket bra och 5 är världsklass – med lokalfotbollens mått mätt.

Spelet – 3
En underhållande och chansrik match. När Åhus snabbt ryckte åt sig en 2-0-ledning fanns en fara att dramatiken skulle utebli, och även om segern var kontrollerad levde matchen fram till det punkterade 3-0-målet. Lite väl ensidigt stundtals – Åhus hade fyra (om undertecknad räknade rätt) bollar i stolpe/ribba. Men helt klart en trevlig match.

Planen – 2
Även om spelet inte påverkades av det såg den lite väl gropig och böljande ut från sidlinjen. Solen har inte heller gjort mattan särskilt mycket gott, då färgskiktningar var många och kom med täta mellanrum.

Programbladet – 1
Det fanns inget programblad. Alltså är betyget underkänt.

Korven – 3
En korv som stack ut, gentemot hur det ser ut på andra idrottsplatser i kommunen. Den var... tjock, minst sagt. Fin saftighet men köttet var trots allt lite väl neutralt i smaken. Tyvärr var skinnet sprucket, då den legat på lite väl länge (för undertecknads smak). Bra utbud av tillbehör, med två sorters senap.

Matchens lirare – Saga Jontoft, Åhus IF
Jättetalangen sprang och sprang och sprang. I andra halvlek, när resterande spelare såg slutkörda och tillfreds ut verkade det stundtals som att Jontoft var överallt. Vann mycket boll och visade upp fina tendenser med sin bollbehandling. I första halvleken var det lite väl stor spridning på bolleveranserna och passningarna, någonting hon dock arbetade upp i andra halvlek. I slutminuterna visade hon prov på sin fina teknik och snabbhet – vilken föranledde 3-0-målet.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng