VIK VÄSTERÅS HK - KRISTIANSTADS IK

Allsvenska drömmen död för KIK

Det blir inget spel i Hockeyallsvenskan för Kristianstads IK. En poäng borta mot Västerås – samtidigt som konkurrenterna gjorde jobbet innebär att man förblir ett division 1-lag. ”Ska jag var ärlig känns det förjävligt”, säger Daniel Andersson.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.19:36, 16 april, 2017

Allsvenska drömmen död för KIK
Det blir ännu en säsong i division 1 för KIK. Foto: Arkiv.

Kristianstads IK stod för en besvärlig uppgift under söndagseftermiddagen. Klubben hade nämligen inte ödet i egna händer, då de var beroende av att Södertälje eller Troja/Ljungby tappade poäng samtidigt som KIK själva gjorde jobbet mot Västerås.

I slutet av den tredje perioden såg det dock bra ut för KIK – då de för en kort stund såg ut att knipa en av platserna till Hockeyallsvenskan. I Småland tappade nämligen Troja/Ljungby 4-2 till 4-4 mot Huddinge – samtidigt som KIK ledde med 1-0 borta mot Västerås. Den allsvenska drömmen grusades dock snabbt för KIK, då Västerås kvitterade med 2.40 kvar på klockan och sedan avgjorde snabbt i förlängningen.

– Ska jag var ärlig känns det förjävligt just nu. Man fick ju upp hoppet där ett tag. Så just nu är det bara tungt. Det är rätt surt. Man vill inte tänka på hockey just nu. På det stora hela får man väl tänka att vi gjort en bra säsong men just nu är det bara skit, säger Daniel Andersson som blev KIK:s siste målskytt för säsongen.

Hur bra koll hade ni på de andra matcherna?
– Vi hade koll. Sen fick vi ju höra att de (Huddinge) gjort 4-4 och klacken jublar. Sen gör de (Västerås) mål direkt efteråt, det blir ju lite ridå där. Det var ju tur i oturen att Troja vann på full tid. Annars hade man väl varit ännu mer förstörd. Det är jävligt tungt är det. När vi gick in ville komma vi komma bland de två bästa och det misslyckades vi med, så det är klart det är jobbigt.

Hur gick tankarna när Västerås kvitterade?
– Det var jävligt snöpligt, som att luften gick ur oss lite. Vi fick upp hoppet ett tag men de sänkte oss nästan direkt.

Poängtappet mot Västerås kom dock inte att spela någon roll för KIK:s del, då Troja/Ljungby till slut kunde reda ut situationen de försatt sig själva i och göra 5-4 mot Huddinge. Troja/Ljungby gör därmed Södertälje sällskap i allsvenskan nästa säsong medan Kristianstad, Västerås, Huddinge och Visby/Roma får spela i division 1.

 

FaktaKvalserien till Hockeyallsvenskan
VIK Västerås HK 2-1 e. fl. Kristianstads IK
(0-1, 0-0, 1-0, 1-0)
Målen: 
15:31 0-1 Daniel Andersson (Thom Flodkvist & Joel Persson), 57:20 1-1 Mikael Frycklund (Lukas Zetterberg & Anton Mylläri), 60:44 2-1 Niklas Lihagen (Anton Mylläri).
Skottstatistik: 32-36 (14-17, 10-15, 7-4, 1-0)
Utvisningar: VIK: 5x2 KIK: 2x2
Domare: Daniel Eriksson.
Publik: 2 118, ABB Arena Nord.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

KFC-anfallare uttagen i Skånelaget

Anfallaren är kallad till samlingen.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.08:13, 20 oktober, 2017

KFC-anfallare uttagen i Skånelaget
Mohammed Ali Rubi Kweder är uttagen i Skånelaget. Foto: Robert Rosén/Arkiv.

Den 3 november samlas Skånelaget för pojkar födda 2001 för en träningssamling i Lund.

I den uttagna 20-mannatruppen återfinns en lokal spelare. Kristianstad FC-anfallaren Mohammed Ali Rubi Kweder, 16, är nämligen uttagen.

Samlingen är den sista innan 16-åringarna ska spela den prestigefyllda distriktsturneringen PostNord Cup.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Lugi HF - IFK Kristianstad

TV: ”Vi har haft det tufft där borta”

Lagkaptenen förväntar sig ett tufft Skånederby.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.06:40, 20 oktober, 2017

Landslagsuppehållet i Handbollsligan närmar sig, och det återstår nu bara en match innan ett speluppehåll väntar för IFK Kristianstads del. I säsongens tionde ligamatch står ett Skånederby på schemat – då IFK beger sig till Lund för ett möte med Lugi.

– Fysiskt kan jag tänka mig. Det är en tuff bortamatch, men det är alltid roligt att spela där i Lund, säger IFK-kaptenen Olafur Gudmundsson inför matchen.

Se hela intervjun med Olafur Gudmundsson i spelaren ovanför.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Här är förbundets beslut efter skandalmatchen

Slutresultat och påföljd har nu bestämts av Skånes Fotbollsförbund.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.15:55, 19 oktober, 2017

Här är förbundets beslut efter skandalmatchen
Förbundet har nu kommit med domen. Foto: Robert Rosén.

I slutsekunderna av den andra kvalmatchen mellan Yngsjö IF och Billeberga GIF utbröt scenerna som gjorde att matchen fick avbrytas, då ett knallskott kastades in på planen och Yngsjö-spelarna därefter inte kände sig trygga med att spela vidare.

Tävlingsutskottet i Skånes Fotbollsförbund har nu sammanträtt, och på sin Facebook har Billeberga GIF meddelat att förbundet beslutat att de vinner matchen med 3-1. Det innebär att Yngsjö IF spelar i division 6 även nästa säsong, då Billeberga GIF går vinnande ur dubbelmötet med 8-5.

Att slutresultatet blivit 3-1, och inte 3-2 som var ställningen när matchen avbröts, beror på en felaktighet som inträffat under processen.

– Där har det uppstått ett misstag, i Fogisrapporten har domaren rapporterat in 3–1 till Billeberga men sedan står det 3–2 i skrivelsen till oss. Det har ingen påverkan på det slutgiltiga resultatet men givetvis ska vi kolla upp detta så att slutresultatet blir samma resultat som matchen hade när den avbröts, säger Göran Nilsson på förbundet till Kristianstadsbladet.

För knallskottet som kastades in från läktaren har Billeberga GIF även belagts med en straffavgift på 10 000 kronor.

Fotnot: 24Kristianstad har försökt nå Skånes Fotbollsförbund utan framgång.

 

 

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

IFK skriver kontrakt med talang

9-meterstalangen har skrivit på ett treårskontrakt.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.09:51, 19 oktober, 2017

IFK skriver kontrakt med talang
Hugo Svensson har skrivit på ett treårskontrakt. Foto: IFK Kristianstad/Pressbild.

IFK Kristianstad har skrivit ett treårskontrakt med den unge talangen Hugo Svensson, född 2000. 9-metersspelaren var i somras med när P17-landslaget hade sin första landslagssamling och var även med IFK Kristianstads seniortrupp i somras.

– Hugo är en stor och rejäl spelare som kan användas både på M9 och V9. Bakåt spelar han 3:a och är väldigt följsam tack vare hans fina fotarbete och långt kommen i sin utveckling. Han var med oss på försäsongen och visade att han definitivt är en man för framtiden. Vi tror att Hugo kommer att fortsätta sin utveckling och vara med och fightas om en plats kommande år, säger sportchefen Jesper Larsson som dock betonar att fokuset för Svensson kommer ligga på IF Kristianstad i division 1.

Det nya kontraktet med Hugo Svensson innebär att IFK Kristianstad signerat treårskontrakt med två spelare födda 2000 den senaste veckan. Så sent som i fredags skrev nämligen Evon Mohlin på ett kontrakt med klubben.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Nästa artikel

Föreningen får ny klubbchef: ”Oerhört stolt”

En ny klubbchef är nu presenterad av Kristianstads DFF.

Robert Rosén

Robert Rosén

Kl.09:34, 19 oktober, 2017

Föreningen får ny klubbchef: ”Oerhört stolt”
Sportchef Henrik Nygren och klubbchef Niclas Rhodin. Foto: Kristianstads DFF/Pressbild.

På onsdagskvällen presenterade Kristianstads DFF sin nya klubbchef. Det rör sig om Niclas Rhodin, som de senaste tre åren varit föreningens målvaktstränare.

– För att leva upp till våra långsiktiga mål på elit- och ungdomssidan behöver vi också stärka vår organisation för att stödja fotbollen. Det är därför vi med stor glädje hälsar Niclas Rhodin välkommen som klubbchef i KDFF. Niclas har en bred kunskap kring administration och försäljning och lång erfarenhet av klubbverksamhet inom fotbollen, säger KDFF-ordföranden Kent Angergård i ett pressmeddelande.

Föreningens nya klubbchef kommenterar anställningen så här:

– Jag känner mig oerhört stolt och glad att ikläda mig rollen som klubbchef för just Kristianstads DFF. Att få arbeta med det jag brinner för på heltid är ett privilegium som inte alla får chansen till.

I fortsättningen kommer Niclas Rhodin kombinera rollen som klubbchef med den som målvaktstränare.

Kristianstads DFF parkerar för närvarande på en sjundeplats i Damallsvenskan, med sex poäng ner till nedflyttningsstrecket.

Läsarkommentarer

Du är personligt ansvarig för innehållet i din kommentar. Läs diskussionsregler här.

Stäng